Günlük alışverişlerini yapmakta zorlandıklarını ifade eden vatandaşlar, “Bakın biz poşete 75 kuruş verelim ama bizim sorunumuz poşetin içi. Biz poşeti dolduramıyoruz. Bir market poşetinin yarısı 250 lira. Biz daha önce dört beş poşet alışveriş yapan insanlar değil miydik? Az az ne bittiyse onu alır olduk. Önceden aylık alışveriş diye bir şey vardı. Çay, şeker, un, çocukların sütü, makarna, pirinç, diğer gıda maddeleri, temizlik maddeleri gidilir toplu bir şekilde alınırdı. Şimdi kampanya kovalıyoruz.  Hangi markette hangi üründe kampanya varsa ordayız. Bir markete gir her şeyi al çık devri de bitti. Her şey çok değişti. En çok da çocuklar zorlanıyor. Çocuğuna beslenme koyamadığı için okula yollayamayan aileler var. Bir badem, ceviz nasıl alınacak? Asgari ücretli süt, meyve suyu, kuruyemişi beslenme çantasına nasıl koyacak? Bizler bizi yönetenlerden bunların cevabını bekliyoruz. 25 kuruşluk poşete zam yapılmadığı için alkış tutmalarını değil” diye konuştular.

Eskişehir'in ana caddeleri büyük risk altında Eskişehir'in ana caddeleri büyük risk altında

Vatandaşlar tepki gösterdi

2022 yılının başından bu yana temel gıda maddeleri başta olmak üzere gelen zamlarla boğuşan halk, 25 kuruşluk alışveriş poşetine zam gelmediği için alkış kopmasına anlam veremedi. Çarşı pazar fiyatlarına dikkat çeken vatandaşlar yaşanan duruma sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Özellikle sebze ve meyve gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını ifade eden vatandaşlar, “Önceden market pazar fark etmez ihtiyacımız ne ise gider alırdık. Şimdi marketlere gidemiyoruz, çok pahalı pazara da belki fiyatlar yarı yarıya düşer diye akşam saatlerinde gitmeye başladık. Biz şimdi bu durumdayken poşete kuruşluk zam gelmedi diye buna mı sevinelim. Lütfen bizimle alay etmeyin. Asgari ücretle, emekli maaşı ile bir şekilde geçinmeye çalışan insanlarız, bizden market poşeti 25 kuruşta kaldı diye sevinmemizi beklemeyin” diye tepkilerini dile getirdiler. 

Pazara çıkmak artık lüks oldu

Pazara çıkmanın bile lüks olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Bakın bir pazar arabası 500 liraya dolmuyor. Bir ayda dört kez çıktığınızı düşünün. Elektrik, doğalgaz, okul masrafları bunlardan haberleri var mı alkış tutanların. Pazara gidiyoruz, yarım kiloyu bırakın iki tane muz isteyen var pazarcıdan. Düşünün bir kilo, iki kilo değil, iki tane. Ne yapsın demek ki çocuğuna götürecek. Kış mevsimi hastalıklar arttı. Her hastalıkta eczanelere ödediğimiz ilaç paraları nedeniyle meyve ve sebzemizden kısıyoruz. Şimdi poşet 25 kuruş kaldı buna mı sevinelim? 

Kuruşluk zamlar değil büyük zamlarla mücadele edilmeli

Ailelerin belini kuruşluk zamların bükmediğini ifade den vatandaşlar, “Un, şeker, yumurta, süt bizleri en çok etkileyen bu ürünlere gelen fahiş zamlar. Yani asgari ücretli ya da emekli bir aile şeker, un almasın mı. Poşeti herkes her şekilde alır. Bu temel gıda maddeleri ve zamlarla ilgili neden kimse bir şey yapamıyor? Vatandaşın belini büken bu zamlar. Bir okul kıyafetini geçen yıla göre iki buçuk katına aldık. Bir peynir 100 lirayı geçmiş. Kahvaltının en sıradan yiyeceği değimliydi peynir. Şimdi kalıp kalıp alamadığımız lüks bir ürüne döndü. Süt, yoğurt yemesin mi çocuklar. Bizler bu  ürünlerin fiyatları indirilsin ve alkışlansın istiyoruz. 

Kurum, poşet fiyatlarıyla ilgili ne demişti?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz. Şimdi poşette gösterdiğimiz başarıya, inşallah, Depozito Yönetim Sistemi’mizle de ulaşacağız. 2023’ün sonuna kadar ülkemizin her yerinde 7 bin depozito iade noktasıyla milletimize hizmet verecek; ekonomimize katkı verecek ve en önemlisi de doğamızı koruyacağız.