Ataç'tan seçim sonrası ilk açıklama Ataç'tan seçim sonrası ilk açıklama

Seçimlerin tamamlanmasının ardından sandık sonuçlarına itirazlar geldi. YSK Başkanı Ahmet Yener itiraz süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Yener şunları söyledi:

"Sandık sonuç tutanağının bir sureti ilgili siyasi parti temsilcilerine, cumhurbaşkanı adayı temsilcilerine ve siyasi partilerin müşahitlerine verilmiştir. İlgili evrakların teslim süreci de siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sandık kurullarının yapmış olduğu işlemlere karşı ilçe ve il seçim kurullarına yapılacak olan itiraz ve şikayet süreçleri belirtilmiştir. Bu kurullarda da siyasi partilerin temsilcileri yer almaktadır. Kurulların vermiş olduğu kararlara karşı YSK'ya tarafların itiraz hakkı bulunmaktadır. YSK önde gelen bu itirazları görüşüp sonuçlandıracaktır.

Sosyal medyada paylaşılan görsellerin YSK ile ilgilisi bulunmamaktadır. Sosyal medyada paylaşılan ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik asılsız iddialara itibar edilmemeli. Yurt dışı seçmen listesine kayıtlı seçmenlerimiz herhangi bir yurt dışı temsilciliğinde veya gümrüklerde oy kullanmaları mümkündür. Herhangi bir temsilciliğimizde kayıtlı görülen seçmen sayısından fazla oy kullanılması yasal mevzuata uygundur.

Kesin sonuçların açıklanmasından sonra sonuçlar tüm kamuoyuyla paylaşılmaktadır."