Eskişehir'de Yunusemre Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi'nde kredi kullanımları ile ilgili şikayetlerin arttığı iddia ediliyor. Esnaflar başkan Refik Pehlivan’ın vefatı sonrası işlerde aksama olmasından şikayetçi.

Eskişehir'de kadın emeğinin merkezi Hanımeli Sokağı Eskişehir'de kadın emeğinin merkezi Hanımeli Sokağı

Yaşanan sıkıntıyı yaşayan esnaflar mevcut sorunu şu sözlerle anlattı;

"Yunusemre Esnaf Kefalet Kooperatifi kurulduğu günden bu zamana kadar paranın en kısıtlı geldiği günlerde bile kredileri en geç üç hafta gibi kısa bir sürede esnaf sanatkara kullandırmıstır. Şengül hanım işten çıkarıldıktan sonra 5ay gibi bir zaman zarfında kooperatif 17 yıldır yaşamadığı bir darlık içinde. Daha öncede  zor zamanlarda dahi 3hafta gibi bir zamanda kredisini alan esnafın şuanda kredi kullandırım süresi en az 3-4 aydan aşağı değil” iddiasında bulundular.

"İşler aksıyor"

Kredilerle ilgili yaşanan sorunun nedenine de değinen esnaflar, “Bunun nedeninin de kooperatif başkanı rahmetli Refik Pehlivan’ın vefatı ve kooperatif müdürü Şengül Al’ın işten çıkartılmasından sonra mevcut kooperatif yönetimi ve personelin işi tam bilmemesinden  kaynaklandığını düşünüyoruz. Umarız sorunlar kısa sürede çözülür. Esnaf zor durumda bırakılmamamalı” diye konuştular.