Yurtdışından hasta getiren firmalar hangileridir? Sağlık, insanın hayatını devam ettirebilmesi için var olan yaşam şeklidir. Hem bedenen hem de ruhen sağlıklı olmak, her insanın arzusudur. Bazı ülkelerdeki vatandaşlar, yaşadıkları bölgenin sağlık hizmetinden memnun kalmamaktadır. Vatandaşlar, ülke sınırları içerinde alternatif hastanelere başvuru yapmaktadır. Ancak bu arayış da bir sonuç vermeyince ülke dışına yönelim görülmektedir. Bu gibi ülkelerdeki sağlık hizmetinin tercih edilmemesinin ya da memnun kalınmamasının birçok sebebi vardır. 

Bu sebeplerden bazıları şunlardır: Ülkenin ekonomik gücünün yetersiz olması, nüfus yoğunluğundan dolayı yeterli sağlık çalışanının bulunmaması, hastane ücretlerinin aşırı pahalı olması vb. Türkiye, sağlık turizmi açısından en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durum, sağlık alanında kaliteli hizmetin verilmesi ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda Türkiye’deki hastanelerin maddi olarak yurtdışına göre daha cazip olması, tercih ediliyor olma sebeplerinden biridir. 
Uluslararası alandaki bu başarı, farklı alandaki girişimlere de sebep olmuştur. Pazarlama alanında birçok firma, yurtdışından hasta getirmek için çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu firmalar, yurtdışında bir şirket olarak görev yaparak Türkiye’ye hasta getirmek için uğraş göstermektedirler. Bu firmalar, sağlık turizmi adında hastanın ülkeye gelme aşamasından gidişine kadar tüm süreçte etkin rol oynamaktadırlar. Yurtdışından hasta getiren firmalar konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak karşımıza farklı alternatif seçeneklerin çıkıyor olmasını mümkün kılacaktır.

Yurtdışından Hasta Getiren Firmalar Hangileridir? 

Yurtdışındaki bir hastanın Türkiye’ye tedaviye gelebilmesi, Türkiye’deki sağlık hizmeti ile ilgili bilgi alabilmesi tek başına zordur. İşte tam bu esnada hasta getirme hizmeti sunan firmalardan yardım alınmaktadır. Bu firmalar, hasta ile hastane arasındaki ilişkiyi kurucudur. Hastanın aklındaki tüm sorular, şüpheler firma tarafından cevaplanmaktadır. 

Medikal turizmde güvenilirlik esastır. Akredistasyon adı verilen denetlemeler ve hataların bu firmalara güvenmelerini sağlamaktadır. Bir firmalar, Uluslararası Sağlıkta Kalite Örgütü tarafından kontrol edilmektedir. Bu kurumun dışında farklı denetleme örgütleri de vardır. Sağlık turizminde pazarlama taktikleri uygulanarak ön plana çıkmak adına tasarılar geliştirilmelidir. Bu amaçla kurulmuş birçok firma, kendi içinde bir mücadeleye girmiş durumda. Tercih edilir olma rekabeti, kurumlar içinde standartları iyileştirmektedir. 

Yurtdışından Hasta Nasıl Getirilir?

Hasta getirmek için ilk olarak hastalara ulaşmak gerekmektedir. Onlara ulaşmak için de farklı yollara başvurulabilir. Hastanın ulaşabileceği yerde durulması gerekmektedir. Bunun için yapılması gerek şey, internet üzerinden sosyal medya uygulamalarla pazarlama sahasına inilmelidir. Pek çok pazarlama çeşitleri vardır. En yaygın olan pazarlama, öneri yoluyla oluşmaktadır. Hizmetten ve ilgiden memnun kalan bir grup, kendi çevresine de sizi önererek bu halkanın büyümesine katkı sağlayacaktır. Dijital kanallar aracılığıyla pazarlama faaliyetlerinde bulunulabilmektedir. 

Konvansiyonel pazarlama ile telefon, televizyon, radyo gibi araçlar üzerinden bir rağbet oluşması amaçlanmaktadır. Etkinlik pazarlamasında toplantılar, projeler, haberler ile çalışmalar sürdürülmektedir. Yurtdışı bağlantılı sağlık firmaları ile iletişime geçilerek hasta getirilebilir. B2G pazarlama ile ilgili ülkenin hükümeti ile yapılan anlaşmadan oluşmaktadır. Bu anlaşma ile hasta getirmek mümkündür. Bunun yanında B2İ ile de sigorta şirketleri ile anlaşarak hasta getirilebilir. Yurtdışından hasta getiren firmalar her şeyden önce alanlarında uzman olmak durumundadır. IntClinics sizlere bu konuda yardımcı olmak için sizleri site ziyaretine beklemekte ve profesyonel yurtdışından hasta getiren firmalar hakkında yardımcı olmaktan memnun olur.

Sağlık Turizmi Teşvikleri Nelerdir?

Yurtdışından Türkiye’ye gelen kişinin hizmetten memnun kalması oldukça önemlidir. Bu konuda gerek Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Türkiye’nin sağlık turizmi konusundaki kalitesini ortaya koymak amacıyla hastaları ve sağlık turizmi şirketlerini teşvik edici yönergelere yer verilmiştir. Sağlık hizmeti veren firma, hastanın konaklama, ulaşım gibi ihtiyaçlarında yardımcı olur. 

Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı, yurtdışından gelen yabancıların sağlığı ve koşullarının iyileştirilmesi için gerekli tüm izinleri vermektedir. Yabancılara danışmanlık hizmeti sunarak ilgili kurumun denetlemektedir. 

Yurt dışından gelen hastaları teşvik amacıyla vergilerden muaf olmaları söz konusudur. Bakanlık tarafından vize konusunda yardımcı olunmaktadır. Yabancılar, tedavi sürecinde gerçekleşebilecek her türlü mağduriyete karşı sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmeye göre her olay 400.000 TL olarak tazminat biçilmiştir.
Sağlık turizmi ile uğraşan kurumlara yönelik olarak gelir ve kurumlar vergisi indirimi uygulanmaktadır. Bunun yanında gelir vergisi kanunu değişikliği ile indirim sağlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile turizm bölgelerinde yaşlı bakım ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. 

Hastayı getirmek için ambulans, nakil aracı gibi ulaşım hizmeti için gerekli başvurular, sağlık kurumu tarafından üstlenilmektedir. 

Sağlık hizmeti almak amacıyla Türkiye’ye gelen yabancılara pasaport zorunluluğu yoktur. Pasaport yerine kimlik kartlarını kullanabilirler. 

Doğal şifa merkezi olan kaplıcalar, Türkiye için oldukça değerlidir. Bu kaplıcalara giden yabancı hastaların kayıtlarının tutulması amacıyla “yabancı uyruklu hasta kayıt” hizmeti verilmektedir. 

Yurt dışından bir tıp uzmanıysanız, Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulama lisansı alabilirsiniz. Süreç zor değil, ancak aylar sürebilir ve çok sayıda evrak işi gerektirebilir.

İlk adım, kimlik bilgilerinizin aktarılıp aktarılmayacağını kontrol etmektir. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bir okuldan MD dereceniz varsa, Yabancı Tıp Mezunları için Eğitim Komisyonu (ECFMG) ile bir anlaşması olup olmadığını öğrenmek için o ülkedeki Amerikan Tıp Birliği'ne (AMA) eşdeğer bir kurumla görüşmeniz gerekir.

Öyleyse, ECFMG sertifikası başvurunuz AMA'nın web sitesi (www.ama-assn.org) aracılığıyla elektronik olarak gönderilebilir. Ülkeniz ile ECFMG arasında herhangi bir anlaşma yoksa, doğrudan ECFMG'ye (www.ecfmg.org) başvurmanız gerekecektir.

Başvurunuz onaylandıktan sonra, ECFMG tarafından yönetilen bir sınava girmenizi sağlayan bir sertifika alacaksınız. Bu test, İngilizce'yi ne kadar iyi anladığınızı değerlendirir; Bu testte 200'ün altında puan alırsanız, burada tıp uygulamanıza izin verilmeden önce İngilizce sözlü sınavı geçmeniz gerekir.

Her iki sınavı da geçtikten sonra, ECFMG, kendileri tarafından sertifikalandırılmış doktorlara izin veren başka bir sertifika verecektir.

Daha fazlası için lütfen intclinics.com adresinden iletişime geçerek bilgi alınız.