CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “1 Ekim adres değişikliği için son gün. Ancak yurt sorunu ve fahiş kira fiyatları nedeniyle hala barınma ihtiyacını karşılayamayan ve eğitimlerine başlayamayan, üniversite kazandığı şehirlere gidemeyen öğrencilerimiz var. Yani ikametgahlarını seçim günü olacakları şehirlere aldıramayan öğrencilerimiz oy kullanamayacaklar. Gençlerimizin, öğrencilerimizin yerel seçimlerde oy kullanma hakkının ellerinden alınmaması ve gençlerin seçimlere katılım oranın düşmemesi için bu süre uzatılmalı” dedi. 

“İkametinizi aldırın”

Yerel seçimlerde oy kullanmak isteyenleri adres değişikliği bildirimi konusunda da uyaran Çakırözer, “Bu süre Pazar günü doluyor. Okumak için şehrimize gelen, gelecek olan öğrencilerimizin şehrin yönetilmesinde söz sahibi olmaları hakkı. Şehrimizde üniversite okuyan tüm gençlerimiz e-Devlet ya da nüfus müdürlükleri üzerinden ikametini Eskişehir’e taşıyabilirler. Oylarını Eskişehir’imizde kullanabilirler” dedi. 

Büyükerşen: Asla hayallerinizden vazgeçmeyin Büyükerşen: Asla hayallerinizden vazgeçmeyin

“Tarih uzatılsın, gençlerin oy kullanma hakkı engellenmesin”

Adres değişikliği bildirimi süresinin en az bir ay daha uzatılması için çağrıda bulunan Çakırözer, şunları dile getirdi:

“Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak yurttaşlarımıza tanınan adres değişikliği bildirim süresi 1 Ekim’de doluyor. Ancak Eskişehir’imiz gibi öğrenci kenti olan şehirlerin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında üniversite öğrencilerimiz barınma ihtiyaçlarını karşılayamadığı için henüz üniversite okuduğu şehirlere tam olarak yerleşemedi, ikametini aldıramadı. Akaryakıta gelen zamlar sonrası şehirlerarası ulaşımda artan maliyetler ortada. Bu durum özellikle öğrencilerimizin seçim döneminde ikametgahlarının bulunduğu şehirlere giderek oy kullanmasını zorlaştıracak. Gençlerimiz oy kullanma haklarını kullanamayacak. Hangi partiye, hangi isme oy verirse versin gençlerimiz bizim geleceğimiz ve onların sandığa giderek oy kullanmaları oldukça önemli. Bunun için gerek seçim takviminde gerekse kanunlarda düzenlemeler ivedilikle yapılmalı ve adres bildirimi için son tarih olan 1 Ekim tarihi ertelenerek, süre uzatılmalıdır.”