Aile ve Gençlik Fonu kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Evlenecek gençlere 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz faizsiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. 

150 bin TL'lik evlilik kredisi için öncelik deprem bölgesine verilecek. Başvurular ise bugün itibariyle başladı. Aile ve Gençlik Fonu için başvurular aile.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Aile ve Gençlik Fonu'na ilk etapta 6 Şubat depremlerinden etkilenen Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki gençler başvurabilecek. İlerleyen dönemde destek programı tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak. 

18-29 yaş arası gençler faydalanabilecek

Evlilik kredisinden 18-29 yaş arası gençler faydalanabilecek. Başvurucunun 30 yaşından gün almaması gerekiyor.

Ayrıca başvuru yapan çiftlerin toplam gelirinin brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerekiyor.

Fondan yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması şartı aranacak. 

Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek

Ayrıca genç çiftler, evlilik öncesi ve sonrası zorunlu eğitim ve danışmanlık hizmeti alacak. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından olmak üzere toplam 5 kişiden oluşacak.

Kurul kararları oy çokluğu ile alınacak. Bakan yardımcıları, ilgili bakanlar tarafından görevlendirilecek. Fon'u yönetecek olan Yönetim kurulu Fon'dan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını, harcama programlarını belirlemeye yetkili olacak.

Başvuruları internet üzerinden yapılacak olan Fon'un kredi miktarı her yıl artacak.