Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'ın Ankara, İstanbul ve Gaziantep'e gittiği resmi Türkiye ziyareti sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuk liderle yaptığı görüşmeye ilişkin detaylar ortaya çıktı.

Görüşmede dikkat çeken başlıklardan birisi de Türkiye'nin Almanya'dan talep ettiği Eurofighter savaş uçaklarıydı. Peki Almanya, Türkiye'nin talebine nasıl bakıyor, ABD ile yürütülen F-16 görüşmelerinde son durum ne? CNN Türk Muhabiri Arda Erdoğan detayları aktardı.

Milliyet’in haberine göre Arda Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Türkiye geçtiğimiz dönemde Almanya'dan 40 adet Eurofighter savaş uçağını tedarik etmek için girişimde bulunmuştu. Eurofighter'lar İspanya ve İngiltere'nin bulunduğu bir konsorsiyum ile yönetiliyor. İngiltere ve İspanya sürece olumlu yaklaşmıştı. Gözler Almanya'ya çevrilmişti. Ancak Almanya'dan net bir cevap gelmemişti. Dün yapılan toplantıda bu konunun gündeme geldiğini belirtmek mümkün. Edinilen yeni bilgiler var elimizde. Güvenlik kaynakları, Almanya'nın yaklaşımının olumluya dönmeye başladığını belirtiyor. Kaynaklar girişimin olumlu sonuçlanabileceğini ancak bunun bir süreç olduğunu belirtiyor. 

Türkiye’ye teslim edildikten sonra… 

Türkiye'nin F-16 tedarik konusunda gelinen noktaya da dikkat çekelim. ABD kongresinde süreç tamamlandı, yasal teklif ve kabul mektupları Türkiye'ye ulaştı. Görüşmeler Mayıs ayı içerisinde olacak, Haziran ayı içerisinde anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Nihai anlaşma noktasına gelindiğinde ise maliyet ortaya çıkacak ve teslimat süreci başlayacak. F-16'ların kısa sürede Türkiye'ye teslim edilmesi bekleniyor.

Ünlüce: Ulaşıma zam yapmamak için direniyoruz Ünlüce: Ulaşıma zam yapmamak için direniyoruz

Eskişehir’de TUSAŞ tarafından üretilecek 

Bunun için de masada bir formül var. Üretimin Türkiye'de yapılması gündeme geldi. ABD tarafının da bu formüle sıcak baktığı belirtiliyor. Süreç kabul görürse F-16'lar Eskişehir'de 1. Hava Ana Bakım Fabrikası'nda TUSAŞ tarafından üretilecek. 2028-2029 yılında envantere girmesi bekleniyor F-16'ların.