Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından açıklanan verilere göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı, Nisan 2023 itibariyle açlık sınırı olarak 10 bin 135 lira olarak hesaplandı.

Aynı ailenin gıda harcaması ile birlikte konut, ulaşım, sağlık, eğitim ve benzeri ihtiyaçlar için yapması zorunlu diğer harcamalarının toplam tutarı ise yoksulluk sınırı olarak 33 bin 014 lira olarak belirlendi.

TÜRK-İŞ'in verilerine göre, Nisan 2023'te gıda enflasyonu ayda yüzde 5,67 artarken, son 12 aylık dönemde yüzde 90,38 oranında arttı. Enflasyondaki artışın etkisiyle ücretlilerin satın alma gücü azalırken, dar ve sabit gelirli kesimlerin etkisi daha da fazla oldu.

Memura kira desteğinde ayrıntılar belli oluyor Memura kira desteğinde ayrıntılar belli oluyor

Gıda enflasyonunun en çok hissedildiği alanlardan biri hayvansal ürünler olurken, son bir ayda kırmızı et fiyatları yüzde 150 arttı.TÜRK-İŞ verilerine göre, Ankara'da yaşayan bir bekar çalışanın aylık yaşama maliyeti de 13.165 TL'ye ulaştı. Dar ve sabit gelirli kesimler açısından enflasyonun önlenmesi ve düşürülmesi önemli olsa da, asıl sorunun gelirlerin daha fazla artması ve insana yakışır harcamaların karşılanacak seviyede olması olduğu belirtiliyor.