Jeofizik yüksek mühendisi, deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Eskişehir’in komşusu Afyonkarahisar için yaşanabilecek en büyük deprem şiddeti açıklamasında bulundu. 

Dün Türkiye'nin deprem riski açısından en az risk taşıyan illeri açıklayan Prof. Dr. Ercan, bugün de uyarılarını sürdürdü. 

Büyükerşen: Eskişehir'de buna izin vermeyeceğiz Büyükerşen: Eskişehir'de buna izin vermeyeceğiz

Ünlü deprem uzmanı Türkiye il sınırları kapsamında görebileceği en büyük deprem listesinde Afyonkarahisar merkezli en büyüğü 6,9 olmak üzere sarsıntı yaşanabileceğine işaret etti. 

Prof. Dr. Ercan’ın olası deprem büyüklükleri listesinde şu şekilde; 

“Adana M7,1, Adıyaman M6,9, Afyon M6,9, Ağrı M7,5, Aksaray M6,5, Amasya M7,3, Ankara M6,6, Antalya M7,0, Ardahan M6,5, Artvin M6,5, Aydın M7,3. Ortalama yıkıcılık eşik değeri M6,5’dir”

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, illerin baş harflerine göre günlük Türkiye il sınırları kapsamında görebileceği en büyük deprem listesini paylaşmaya devam edeceğini duyurdu. 

Afyonkarahisar’ın deprem tarihi

6.1 büyüklüğündeki 1995 Dinar depremi, 6.0 ve 6.5 büyüklüğündeki 2000 ve 2002 Sultandağı ile yine 2002 yılındaki Çay depremleri yakın tarihte Afyonkarahisar merkezli meydana gelen yıkıcı depremlerdir.