Sarıcakaya, Alpu ve Seyitgazi-Kırka yolları tamamlanma süreleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Sarıcakaya yolumuz 2023 yılında kolaylanacak, bitmeye yakın hale gelecek. Ama, şuanda gördüğümüz kadarıyla Sarıcakaya yolunda 10 km duble yol 1 Ekim itibariyle açılacak. Sonrası biraz daha zorlu bir etap ama 2023 yılında tamamlamayı hedefliyorlar. Mihalgazi yolu da öyle. Mihalgazi yolu duble yol değil, iyileştirilmiş yol. Orası da çok hızlı gidiyor, dün orayı da gördük. Benzer zamanlarda biteceğini öngörüyoruz” dedi.

Kamulaştırma davaları bizi yoruyor

Alpu yolunda şöyle bir zorluğumuz var, kamulaştırma davaları bizi yoruyor. Halbu ki Alpu dümdüz bir yol. Başlasak biter. Ancak arazi sahiplerinin kamulaştırma davaları bizi biraz sekteye uğratıyor. Bunu da San Bakana şöyle arz ettik. Kamulaştırma olan yerleri atlayın sonra tekrar devam edin. Buna ilişkin çözüm üretmeye çalışacaklar, yeniden ihaleye çıkacaklar. Çünkü Alpu yolu ilk başta, tek şeritli bir otoyoldu. Şimdi duble yol tarzında yapılıyor. Bir kere daha ihaleye gereksinim var. Alpu yolu 2023’de bitmeyeceğini ama baya mesafe kat edilecektir. Bitmemesinin en temel nedeni de kamulaştırma ile ilgili sorunlardır. 

Zor bir yol ama Seyitgazi-Kırka’da da çalışma başlayacak

Seyitgazi-Kırka yolu, Sayın Bakanımızın kontrol ve yönetiminde. Seyitgazi’den Kırka’ya kadar, özellikle kazaların olduğu virajların olduğu 20 tane virajın olduğu bir kesim… Bu yıl yapım programına koymayı hedefliyorlar.  Başlamayı hedefliyorlar. Bitirmek kolay mı? Virajlar, arazinin yapısı biraz zorlu yine. Aynı Sarıcakaya’daki gibi. Ama özellikle Seyitgazi’nden Kırka’ya kadar olan yolda çalışma başlaması çok kıymetli. Çünkü orada çok fazla oluyor. Burası yoğun trafiğin olduğu bir yer. Bu aksı biran önce yapmamız bitirmemiz lazım. 

Konuştuğumuz ilçe yolları kısa bir süre öncesinin sorunları değil biliyorsunuz ve burada siz de il başkanı olarak kendi döneminizde bu sorun bitsin istersiniz. Eskişehirliler Ankara  tarafından mı cezalandırılıyor acaba, neden bu yollar bu kadar yıldır tamamlanmadı? 

Seyitgazi-Kırka yolu evet gecikti inşallah bu dönem çözeriz

Yavaş ilerlemesi demeyelim de programa alınması evet biraz uzun sürdü. Belki bizim bunu Ankara’ya anlatmamız zaman aldı. Son dönemde özellikle ölümlü haberleri oraya gönderince, Ankara’nın da ciddi bir hassasiyeti oluştu burada. Biz umut ediyoruz ki bu sorun bizim dönemimizde çözülür. Eskişehir’in yolsal anlamda en önce çözülmesi bitirilmesi gereken yer Seyitgazi-Kırka yoludur. Can hepimiz için önemli. Can kaybetmemek lazım. Evet gecikmiştir haklısınız, ama Allah’ın izniyle inşallah bu dönemde çözeriz.