Seçime giden süreçte İstanbul'da kritik ilçelerin başında sayılan Üsküdar, yıllar sonra el değiştirdi, belediye AK Parti'den CHP'ye geçti. 

Resmi olmayan sonuçlarına göre Üsküdar'da seçimi yüzde 49.91 ile CHP'nin adayı Sinem Dedataş kazanırken, 10 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Hilmi Türkmen'e 23 bin oy fark atmayı başardı.

Odunpazarı Belediyesi’nde meclise giren isimler belli oldu Odunpazarı Belediyesi’nde meclise giren isimler belli oldu

Sinem Dedetaş'ın Üsküdar'daki zaferinin ardından Erdoğan'ın İstanbul'daki konutunun bulunduğu Kısıklı da CHP yönetimine geçti.

Hikayesi şaşırtıyor

Hikayesi oldukça merak edilen Sinem Dedetaş'ın, 2019 öncesi Haliç Tersanesi'nin AVM yapılmasına karşı çıkması dolayısıyla, AK Partili İBB yönetimi tarafından Haliç Tersanesi'ne girişi yasaklanmıştı. 2019'da ise Ekrem İmamoğlu, Sinem Dedetaş'ı Haliç Tersanesi'nin bağlı olduğu Şehir Hatları'na Genel Müdür olarak atamıştı. Sinem Dedetaş böylece girmesi yasaklanan tersanenin amiri olmuş oldu. Haliç Tersanesi'nin cirosunu ise 1 milyon TL'den 130 milyon TL'ye kadar çıkardı. Kendisi şimdi 7 puan farkla kazandığı Üsküdar Belediye Başkanı görevine gelecek.

Sinem Dedetaş kimdir?

Sinem Dedetaş, 1981'de Eskişehir'de dünyaya geldi. Lisans eğitimini İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde, yüksek lisansını İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümünde tamamladı.2019'dan 2023'e kadar İBB'nin iştirak şirketi İstanbul Şehir Hatlarında Genel Müdürlük yapan Dedetaş, evlidir.

Sinem Dedebaş, kariyer hayatına Delta Denizcilik firmasında yapısal analiz ve yapısal tasarım mühendisi olarak başladı. Daha sonra RINA'da (Registro İtaliano Navale) plan onay mühendisi olarak görev yaptı.

Son olarak Matesis Denizcilik ve Mühendislik firmasında genel müdür olarak çalışan Dedetaş, bu görev süresince ulusal ve uluslararası denizcilik faaliyetleri ile araştırma ve geliştirme projelerinde araştırmacı, program koordinatörü ve yönetici olarak görev yaptı.

Sinem Dedetaş'ın çalışma alanları arasında gemi inşaatı ve işletmeciliği, enerji verimliliği, optimizasyon, farklı malzemelerin gemi yapısında kullanılması, yakın deniz taşımacılığı ve küçük tekneler bulunmaktadır.