Cepler yanıyor! Bir haftada 40 lira daha zam geldi Cepler yanıyor! Bir haftada 40 lira daha zam geldi

2023 yılının üçüncü çeyreğinde rekor üstüne rekor kıran ve yılın son günlerine yeni zirvede giren altın fiyatları yatırımcılar gibi dolandırıcıların da gözünü altına çevirmesine yol açtı.

Fed'in faiz indirimine gidebileceğine yönelik yatırımcı beklentilerinin zayıflamasıyla altın fiyatları, 2024 yılının ikinci haftasına zayıf bir başlangıç yaptı. Yatırımcıların beklentileri üzerinde ise cuma günü açıklanan ve istihdam piyasasında esneklik olduğunu gösteren tarım dışı istihdam verisi etkili oldu. Buna göre tarım dışı istihdamın 170 bin seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, 216 bin ile işgücü piyasasının sıkı kalmaya devam ettiği görüldü. Bu durum ise Fed'e faizleri uzun süre yüksek tutması için daha fazla alan sağladı.

Ancak yatırımcının "al/sat" işlemlerindeki kaybı düşük olduğu için yöneldiği kesme altın işlem sayısı hızla artarken dolandırıcıların gözünü kesme altına çevirmesiyle kuyumcular "kesme altın almama" kararı aldı.

Kuyumcular, üzerinde barkot veya seri numarası bulunmadığı için dolandırıcıların yöneldiği kesme altın formundaki ürünleri geri satın almama kararı aldı.

Bu tür altınların üzerinde barkot ya da seri numarası olmadığı için dolandırıcılık olaylarının çok yaşandığını belirten kuyumcu Çağrı Yılmaz, “Halkımızda ucuz altın diye bir inanış var, ucuz altın diye bir şey yok. Kesme altını satmak da zor, birçok kuyumcu şu anda almıyor. Paketli altında seri numarası, üretici firmasından tutun, hepsi bellidir” dedi.

Oysa altın fiyatlarının volatil seyri sonrasında fiziki piyasalarda da hareketlilik sürerken kuyumcular özellikle altın bozdururken zarar etmek istemeyen yatırımcıların “kesme altına” yönelmeye başladığını söylemişti.