Kongre Merkezi Mavi Salon'da gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nilgün Çağlarırmak Uslu yaptı. Prof. Dr. Nilgün Çağlarırmak Uslu konuşmasında şunları söyledi: “Geleceğimizin sahibi gençlerimiz için uluslararası düzeyde stratejik anlamda iş bulma ve istihdam konularında çözüm geliştirmek üzere başlattığımız bir projenin toplantısını yapıyoruz. Projede ana konu gençlerin kendi alanlarında istihdam edilmesini sağlamak üzere onlara bir kariyer haritası çizmek ve bu konuda da yapay zekadan yardım almak. Projede, yapay zekayı da işe koşarak, gençlerin biyografisinden hareketle onları kendi eğitimleriyle ilgili en uygun alanla eşleştirmek, onlara bir kariyer haritası yaratmak istiyoruz.  Ayrıca sektörde gençlerimizi daha deneyimli hale getirerek onları iş hayatına kazandırmayı amaçlıyoruz. Toplantımıza hem online katılacak olan katılımcılarımız var hem de yüz yüze katılım sağlayacak olan katılımcılarımız mevcut, dolayısıyla oturumlarımız iki gün boyunca hibrit olarak sürecek.

Koordinatörlüğünü Anadolu Üniversitesinin üstlendiği projeye; İspanya’dan Extremadura Üniversitesi, Litvanya’dan Vytautas Magnus Üniversitesi, Portekiz’den Tagus Valley Park ve Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası destek veriyor. Aynı zamanda EMCC mentörlük grubu projenin diğer ortaklarından biri.”

“Projenin gençlerimizin geleceği açısından çok önemli bir ihtiyacı karşılayabileceğini düşünüyorum”

Proje toplantısı için bilgi veren Prof. Dr. Nilgün Çağlarırmak Uslu konuşmasında ayrıca: “Anadolu Üniversitesinin öğrenme teknolojileri konusunda yetkinliğini ve bilgi birikimini projemize yansıtarak bu deneyimlerden istihdam konusunda da yararlanabileceğimizi düşünüyorum. Gerek bu deneyimle gerekse yapay zeka desteğiyle birçok genci proje süreçlerine dahil ederek, gençlerin kariyer süreçlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Projeye dahil olan gençler, eğitim içeriklerine dahil olacak, mentör görüşmeleri yapabilecek, sektör buluşmalarına katılabilecek, staj ve uygulama süreçlerinde kendilerine sunulan imkanlardan yararlanabilecek dolayısıyla bu projede oldukça önemli fırsatlar bulacaklar.” ifadelerine yer verdi.