Eskişehir'de kamu hastanelerinde hastaların randevu bulamaması son zamanlarda en çok gündeme gelen konulardan biri. Konu sık sık sosyal medyada da gündem olurken, özellikle hastalığının aciliyeti olan vatandaşlar bu konuda oldukça sorun yaşıyor. Sağlık sorunları nedeniyle tedavi olmak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve ALO 182 hattı üzerinden randevu alamayan vatandaşlar, bu sorunun giderilmesini istiyor.

‘Uygun randevu bulunamamıştır’

MHRS üzerinden randevu almak isteyen vatandaşlar için vatandaşların karşısına, “Aradığınız kriterlerde uygun randevu bulumamıştır. Ancak yönlendir butonuna tıklayarak altarnetif hastaneler sekmesinden randevu alabilirsiniz” uyarısı çıkıyor. Bu da mesafe bakımından hastaların zor durumda kalmasına neden oluyor. 

Sorunun kaynağı ne?

Doktor sayısı mı yetersiz? Sistem sorunu mu? Sorun gittikçe neden daha fazla artmaya başladı? En ciddi bölümlere bile neden randevu alınamıyor? Mağdur olan hastalar kendilerine uygun hastaneye imkanı yok ise nasıl gidecek? Vatandaşlar bu soruların yanıtı bekliyor. Ancak uzunca süredir devam eden sorunla ilgili çözümsüzlük devam ediyor. 

İptal de edilebiliyor

Randevusunun iptal edildiğini belirten bir vatandaş ise yaşadığı sorunu şu sözlerle anlattı, “Mide ağrısından İç Hastalıkları bölümüne randevu almıştım. 5 Mart’ta almış olduğum randevu için 17 Mart 2022 tarihine randevu verildi. Aşırı mide ağrıma rağmen randevu talebimi oluşturdum. Ancak 9 Mart 2022 tarihinde gelen mesajda, “Çalışma planında gelişen zorunlu değişiklik nedeni ile iptal edilmiştir” deniliyordu. 5 Mart’tan 17 Mart’a kadar o ağrıyla nasıl dayanırım derken randevum iptal oldu bir de. Sorun inanın çok büyük. Herhangi ağrı kesici de alıp içemiyorum. Uzmanın görmesi lazım ki, bana uygun  tedaviye başlayayım” 

Sosyal medyada defalarca gündem oldu

Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılında uygulamaya geçirdiği Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve Alo 182 üzerinden kamu hastanelerine randevu alınamıyor. Vatandaşlar, bazı polikliniklerde aylar sonrasına randevu verilebildiğini belirtiyor. Bu konuda sorun yaşayan vatandaşlar sık sık konuyu sosyal medyaya da taşıdı. Çok sayıda kişinin şikayetleri ise hemen hemen aynı. Hastanelerden randevu bulamayan kişiler rahatsızlıkları nedeniyle Aile Hekimlikleri’nin yolunu tutmaya başladı. Bu da Aile Hekimlikleri’nin yükünü artırdı bu süreçte. 

Yakınımdaki hastaneye gitmek istiyorum

İstedikleri hastaneye randevu alamayan vatandaşlar altarnatif hastanelere yönlendiriliyor. Bu durum özellikle maddi konuda ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar için büyük bir soruna dönüşüyor. Yakınındaki Devlet Hastanesi’nden tedavi hizmeti almak istediğini ifade eden bir vatandaş, “Küçük bebeğim var ve aracım da yok. Ben sağlık sorunumu evime en yakın hastanede bir an evvel gidip çözmek istiyorum. Ama randevu alamıyorum. Bilmiyorum bu sağlık sorunu başka bir şeye benzemez. Önceden böyle bir sorun yaşamadım, bu yıl yaşıyoruz. Yetkililerden ricam sorunun kısa süre içerisinde çözülmesi. Bilmiyorum doktor mu yok, yetkililer daha iyi bilir. Sorun ne ise en kısa zamanda çözmelerini istiyoruz kendilerinden”

Sadece bir bölüm değil, bir şehir değil

Sosyal medyada defalarca gündem olan randevu alamama sorunu, bazı illere veya bazı bölümlere özgü bir sorun değil. Hemen her  şehirde ve her bölümde benzer sorunlar yaşanıyor. Sorunların başında da yakın zamana randevu alamama ve randevuya kısa zaman kala randevuların iptal edilmesi geliyor.