Dolum makinası özellikle gıda sektöründe sıklıkla kullanılan endüstriyel makinalar arasında yer almaktadır. Sıvı, tanecikli, parçacıklı veya viskoz ürünlerin doldurulması amacıyla üretilmiş makine tipi olarak bilinmektedir. Bilhassa gıda sektöründe fabrikalarda sıklıkla ihtiyaç duyulan ve sürekli kullanılan makinalar arasında yer almaktadır. Dolum makinesi kullanıldığı alana veya ürüne göre çeşitlilik göstermektedir. Bunlara örnek verecek olursak şu şekilde sıralamamız mümkündür:

•    Sıvı dolum makinası,
•    Ayran dolum makinası,
•    Bal dolum makinası,
•    Likit ürün dolum makinası,

Her makine çeşidinin kendi içinde bir amacı bulunmaktadır. Örneğin sıvı dolum makinası içeriğinde herhangi bir tanecik bulunmayan çeşitli sıvıların şişe veya kavanoz gibi nesnelere dolumunu gerçekleştirmektedir. Likit ürün dolum makinasını ele alacak olursak şampuan, yağ, aseton veya çikolata sosu gibi likit ürünlerin dolumunu gerçekleştiren makinalar olduğunu görebiliriz. Bu makine türleri genellikle gıda sektöründe kullanılsa da şampuan ve aseton gibi ürünlerin üretildiği kimyevi alanlarda da tercih edilmektedir. 

Ayran Dolum Makinası Ne İşe Yarar?

Ayran dolum makinası özellikle süt ürünleri üreten gıda firmalarında kolaylıkla rastlayabileceğimiz makine çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu ürünün esas amacı ayranın ve bunun yanı sıra ayran benzeri süt ürünlerinin dolumunu hızlı, steril ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu bağlamda kullanılan makinalar paslanmaz çelikten üretilir. Böylelikle dolum işlemi gerçekleştirilen ürünlerin insan sağlığını tehdit etmesinin önüne geçilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra dolum işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kulp Ambalaj Makinaları firması müşterilerine hızlı dolum yapan makine çeşitlerini sunmaktadır. Firma tarafından müşterilerine sunulan ürünler tamamen paslanmaz çelikten üretilmiştir ve saatlik yüksek dolum garantisi sunmaktadır. 

Kapak Kapatma Makinası Nedir?

Kapak kapatma makinası dolumu gerçekleştirilen ürünlerin ambalajlama işlemini tamamlamak üzere üretilmiş makine çeşitleridir. Bu makinalar kavanoz, şişe, bidon veya kova gibi dolumun gerçekleştirildiği ürünlerin kapaklanmasında kullanılmaktadır. Yarı otomatik, tam otomatik veya manuel çeşitleri bulunmaktadır. Kulp Ambalaj Makinaları firması müşterilerine son model kapat kapatma makinesi çeşitleri sunmaktadır. Son teknoloji otomasyon ürünleri olan makinalar kusursuz ve profesyonel şekilde paketleme işlemlerinizi gerçekleştirmenize olanak sağlamaktadır.