31 Mart Yerel Seçimleri öncesi kent genelinde ziyaretlerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce son olarak Esentepe Mahallesi’nde esnafı gezdi. Ayşe Ünlüce, gezisi sırasında bir kahvede Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda okuyan ve öğle molasına çıkan öğrencilerle karşılaştı. Anneleri çalıştıkları için öğle yemeğini aldıkları hazır gıdaları tüketerek geçiren öğrenciler, kahveden sıcak su alarak öğle yemeklerini hazırlayıp yedi. 

İşte Tepebaşı Belediyesi’nin meclis üyeleri İşte Tepebaşı Belediyesi’nin meclis üyeleri

Öğrencilerle sohbet eden Ayşe Ünlüce, “Ülkemizde çocuklarımızın nasıl beslendikleri gözler önünde. Tam gün olan okullarımızda çocuklarımız annelerinin getirdikleri yemekleri okul bahçelerinde, kaldırımlarda, sokaklarda yemeye çalışıyor. Annesi yemek getiremeyen çocuklarımız da günlerini ya aç olarak tamamlıyorlar ya da hazır gıdalar tüketerek günlerine devam ediyorlar. Biz çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak destek olmak istediğimiz zaman siyaset olarak görüp bizleri okullara sokmuyorlar. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bu şekilde beslenmesi son derece üzücü. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, bütün çocuklarımız eşit bir şekilde dengeli beslenme hakkına sahip” dedi. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin “Öğrenci Beslenmesine Destek Paketi” uygulaması olduğunu ve başvuran ailelere bu konuda yardımcı olduklarını söyleyen Ayşe Ünlüce, “Başlatılan uygulama ile sosyal yardım alan ailelerin ilköğretim çağı olan 6-10 yaş arasındaki çocuklarını kapsayan beslenme paketinde, besin değeri çocuk gelişimi için yüksek olduğu için seçilen yumurta, üzüm ve fındık veriliyor. Destek paketi sosyal yardım alan ailelerin evlerine Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile Aşevi ekipleri tarafından teslim ediliyor. Öğrencilerimize bu konuda her zaman destek olmaya hazırız” diye konuştu. 

Esentepe Mahallesi’nde dört okul bulunduğunu söyleyen TEI Alparslan İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı ve Esentepe Mahalle Muhtarı Adayı Dilek Kaymak, “Mahallemizde Mimar Sinan İlköğretim Okulu, TEI Alparslan İlköğretim Okulu, Yüzüncü Yıl Şehit Serdar Ege İlköğretim Okulu ve şehit Mutlu Yıldırım Ortaokulu bulunuyor. Dört okulumuz da tam gün eğitim öğretim veriyor. Fakat annesi çalışan öğrencilerimiz çok büyük zorluklar yaşıyor” diye konuştu.