CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayşe Ünlüce, seçime sayılı günler kala, Now TV ekranlarında İlker Karagöz’ün sunduğu, ‘Çalar Saat’ programında soruları yanıtladı. 

Eskişehir ve projelerine destek alıyor musunuz sorusuna Ünlüce şu cevabı verdi; 

“Bizim Yılmaz hocayla beşinci dönemimiz bitiyor. Çok fazla destek gördüğümüzü söylemek mümkün değil. Ama biz hiç şikayetçi değiliz, biz işimize bakıyoruz. Şehrimize hizmette ne kadar iyi olabiliriz hep onunla meşgulüz. ‘Oy varsa hizmet var, oy yoksa hizmet yok’ gibi bir tartışmanın olmadığının en güzel örneği Eskişehir. Eskişehir beş dönemdir muhalefet belediyesinde ve bence Eskişehir bunun en güzel örneği. Eğer biz kent kimliğimizle bu kadar barışıksak ve Eskişehir bu kadar örnek bir şehir haline gelmişse demek ki bunun için hiç önemi yok biz çalışmaya devam ediyoruz. Gururum Eskişehir, hayatım Eskişehir. Her şey Eskişehir için çok güzel olsun Eskişehir için”

“Biz bu kuyruklarla gurur duyuyoruz”

Ünlüce Eskişehir’in sanata verdiği öneme dikkat çekerek, “Eskişehir gerçek bir sanat ve kültür şehri. Hem küçük şehrin bütün konforundan yararlanıyoruz hem de büyük şehirin bütün imkanlarından yararlanıyoruz. Bizim tiyatrolarımız, senfonilerimiz dışarıdan gelen tiyatro gösterileri, salonlarımız dolup taşıyor. Dün yine kuyruklar vardı. Aslında biz satışlarımızı internet üzerinden yapıyoruz, fakat internetteki satışlarımız yarım saati bulmadan bittiği için biletlerin bir kısmını da gişeye ayırıyoruz. İnternet başında bulunamayan vatandaşlarımız da faydalansın diye. Normalde bir şehrin kuyruklardan şikayetçi olması lazım. Biz bu kuyruklarla Eskişehirliler olarak gurur duyuyoruz” diye konuştu. 

“Derin yoksulluk artarak devam etti”

Esnaf, emekli ve asgari ücretlinin yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çeken Ayşe Ünlüce, “Sosyal yardımlarla ilgili biz pandemiden beri yerel yönetimler olarak çok farklı bir sürece girdik. Pandemiden önce evet sosyal yardım yaptığımız belirli guruplar vardı ama burada asıl iş Devlete düşüyordu. Devletin yapmış olduğu sosyal yardımlar vardı, biz de yerel yönetimler olarak elimizden geldiği kadar oradaki açığı kapatmaya çalışıyorduk. Fakat pandemi ile beraber derin bir yoksullaşma başladı. O dönemde bütçemizin biz önemli bir bölümünü sosyal yardımlara ayırmaya başlamıştık. Pandemi bitince bu da azalacak diye düşünüyorduk. Hiç olmadı, derin yoksulluk artarak devam etti” diye konuştu. 

“Yatırım yapmaktan çok yoksul kesimi desteklemeye başladık”

CHP adayı Ünlüce, “Biz sahada da yoksulluğu çok çalışıyoruz, kapı kapı sosyal incelemecilerimiz bu konuyu çalışıyorlar. Özellikle ilk ve orta öğretim çağındaki çocukların yaşadığı derin yoksullukla çok ilgileniyoruz. Çünkü onların gelişimi çok etkileniyor. Eğer bu yoksulluk böyle giderse ve iktidar bu yoksulluğu yönetemezse yerel yönetimler artık yatırım yapmaktan ziyade, yoksul kesimi desteklemekle uğraşacak. Halk ekmek Fabrikamızı yeniledik yenilerde, çok ciddi bir bütçe ayırdık, bununla övünmüyoruz, ‘Halk ekmek yeniledik, aşevleri açıyoruz’ diye bunlar övünülecek şeyler değil. Ama ne yazık ki biz yatırımlarımızın önemli bir bölümünü artık sosyal yardımlarla ilgili kanallara ayırmaya başladık. İktidar politikaları derin yoksulluğu çok tetikledi. Zenginle yoksulla arasındaki uçurum çok açıldı. Bununla ilgili de hala bir politika üretilmiyor. Emeklilerin durumuna bakın. Emekliler açlık sınırının altında maaş alıyor. Bu durumda biz de en düşük emekli maaşı alan vatandaşlarımıza önümüzdeki dönemde sosyal yardım kapsamına alıyoruz. Onlara sosyal kart vereceğiz, koli yardımları yapacağız, hatta belki nakit ödemeler yapacağız, yakıt yardımından yararlandıracağız, su yardımından yararlandıracağız. Emeklileri sosyal yardım alacak gruba düşürdüler” şeklinde konuştu. 

Ayşe Ünlüce: Hiç kimse ‘yoksulum yatağa aç girdim’ demeyecek Ayşe Ünlüce: Hiç kimse ‘yoksulum yatağa aç girdim’ demeyecek

“Eskişehir’de işsizlik sorunu var”

Eskişehir’de işsizlik konusuna da değinen Ünlüce, “İşsizlik çok önemli bir sorun, özellikle gençlerin istihdamı çok ciddi bir sorun. Eskişehir’de de işsizlik sorunu var. Fakat Eskişehir’de güçlü bir sanayi var, ama sanayi ile işsiz kesim arasındaki köprüyü kuramadık bugüne kadar. Önümüzdeki projelerimizden bir tanesi de bu ESEM’i kuracağız. Sektörel Eğitim Merkezi ile Organize Sanayi Bölgemizle, Sanayi Odamız ile, Ticaret Odamız ile ve İşkur ile beraber çalışarak Büyükşehir Belediyemiz ile beraber gençlerle sanayi arasında bir köprü olmak istiyoruz” dedi. 

“Hatipoğlu’na ben şaşırmadım”

Ayşe Ünlüce, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu’nun İYİ Parti’den milletvekili olduktan sonra AK Parti’ye geçişi ile ilgili sorulan soruya, “Geçen seçimde evet ittifakta beraberdik, CHP ve İYİ Parti, iktidara karşı o zaman bir mücadele içerisindeydik sonradan böyle bir tercihi oldu. İşin açıkçası şaşırmadım, biraz sinyallerini veriyordu sanki. O süreçte de ben çok canı gönülden sahalarda olduğunu, bizimle birlikte sahalarda olduğunu görmemiştim. Kendi milletvekili adaylığı için mutlaka sahada olmuştur ama bizimle birlikte o ittifak içindeki güçlü iradesini görmedim işin açıkçası. Genel başkanımız bununla ilgili şöyle bir değerlendirme yaptı, ‘milli irade hırsızlığı’ parti değiştirmesi ile ilgili, bunu da belirtmek isterim” yanıtını verdi.