Eskişehir Valisi Aksoy esnafın Türk Mutfağı Hastası’nı kutladı Eskişehir Valisi Aksoy esnafın Türk Mutfağı Hastası’nı kutladı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, 31 Mart yerel seçimlerine ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Seçim sürecinde yükselen bir ivme yaşadıklarını ve sahada büyük teveccüh gördüklerini dile getiren Başkan Ünlüce, “Her iki kişiden biri hatta daha fazlası bize oy vermiş oldu. Bu ciddi sorumluluğu bilerek hareket edeceğiz” dedi.

Başkan Ünlüce açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Seçim süreci boyunca hep yükselen bir ivme vardı. Sahada bize karşı hep olumlu bir hava görüyordum. Gelen ilk ankete göre yüzde 4 öndeydik. Sonraki ankette ise yüzde 8 önde görünüyorduk. Sonra da yüzde 9’a kadar yükseldi. Ama hep sahada daha büyük bir teveccüh var diye düşünüyordum. Nereye gitsek çok olumlu bir hava vardı. Daha önce seçim süreci geçirdim ancak bizzat aday olarak geçirdiğim ilk seçim dönemimde sahada ‘hep bundan daha fazlası var’ diye düşündüm. Gerçekten saha doğruyu söylüyormuş. Müthiş bir ilgi vardı bizlere. Ciddi bir Eskişehir İttifakı oluşuyordu. Birçok kişiden ‘şu ana kadar şu partiye oy verdim ancak bu seçimde size oy vereceğim’ lafını duydum. Bu da beni şu konuda çok ümitlendirdi. Genel Merkez’in kurmadığı ittifak Eskişehir’de şehir bazında kurulacağını görüyordum. Seçim sonuçları bizim için çok sevindirici oldu. Yüzde 10’dan fazla sonucu bekliyorduk. Tüm Eskişehirlilere çok teşekkür ediyorum. Seçime yakışmayacak hiçbir şey yaşamadık. Oy versin vermesin herkes gerekli nezaketi gösterdi. Eskişehir burada da farkını gösterdi. Kendine yakışanı yaptı diye düşünüyorum”

5 yıl sonra bunun gururunu yaşayacağız

Herkesin başkanı olduğunu ve oy vermeyen kişilere karşı da ciddi bir sorumluluk taşıdıklarını söyleyen Ünlüce, “Bize oy veren kişilerle ilgili ciddi bir sorumluluğumuz var. Her iki kişiden biri hatta daha fazlası bize oy vermiş oldu. Bu ciddi sorumluluğu bilerek hareket edeceğiz. Sadece oy verenlere değil vermeyenlere karşı da aynı sorumluluğu hissediyoruz. Seçimler bitti artık herkes Eskişehirli. Biz herkesin hizmetindeyiz. Projelerimizle ilgili süreci hızla başlatacağız. Hepsi ayağı yere basan yapılabilecek projeler. Hepsi bizim yapabileceğimiz, bu şehrin ihtiyacı olan projeler. Büyük bir heyecanla, 12 kırsal, iki merkezdeki ilçe belediye başkanlarımızla beraber hızlıca yapmaya başlayacağız. Bunun da gururunu ve onurunu umarım 5 yıl sonra sizlerle görüştüğümüzde taşıyor olacağız” dedi.

Projeler bayram sonrası başlayacak

Öncelik vereceği projelere de değinen Ünlüce, “Öncelik sırasıyla ilgili Stratejik Daire Başkanlığımızla ilgili bir planlama yaptık. Önümüze bir takvim koyduk. 77 projemizin yaklaşık 10-15 tanesi hemen başlayabileceğimiz projeler. Bazıları çok kısa sürede yapabileceğimiz projeler iken bazıları ise sürece yayılacak projeler. Projelerimiz arasında bir fark yok. Bizim için en küçüğünden en büyüğüne hepsi önemli. Süreçleri eş zamanlı olarak başlatacağız. Kimisi 5 yılda kimisi birkaç ayda bitebilecek projeler. 10-15 projemiz bayramdan hemen sonra başlıyor” diye konuştu.

En büyük eksik kırsalda büyük ilçe olmaması

Ünlüce şöyle devam etti; “ Hep 4+4 olacak diye düşünülüyordu. Han’ı kaybetmeyi düşünmüyorduk bir ilçe daha gelecek diye düşünüyorduk. Yeni kazandığımız ilçelerle beraber hızlıca çalışmaya başlayacağız. Ortak projeler hazırlamıştık zaten. Müthiş bir enerjimiz var. Eskişehir’in en büyük eksikliği kırsalda güçlü ve büyük ilçelerimizin olmaması. Bir İnegöl, Polatlımız yok. Bu dönemde en az iki ilçeyi büyütecek şekilde imar planlarıyla, sanayisiyle, sosyal hayatıyla, tarım ve hayvancılığıyla güçlendirmek istiyoruz. İlçelerdeki yatırımlara devam etmeliyiz.

Halk ciddi bir tepki verecek

CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki başarısına değinen Ünlüce, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısı şu gidişatta beklenen bir başarıydı. Bu başarıdan dolayı çok mutluyuz. Şehir ve ülke olarak insanlar güzel bir değişim sinyali verdiler. Seçim sürecinde hep bahsettiğimiz sarı kartı gösterdiler. ‘Bu politikadan, gidişattan memnun değiliz bunları değiştirmezseniz ilk seçimde kırmızı karta dönecek’ uyarısını yaptılar. Bu yoksullaşmanın ve kötü yönetimin bir karşılığı olmalıydı. Bu gelişmeyi umut verici buluyorum. Seçimde büyük bir coşku ve teveccüh vardı. Ancak ilginç bir de sessizlik vardı. Ben bu sessizliği ‘halk ciddi bir tepki verecek’ diye yoruyordum. Güzel bir başarı elde edildi artık bundan sonrası önemli. Sorumluluğun farkında olarak, yerelde büyük başarılara imza atarak, iktidar yürüyüşünü başlatmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.