Geçtiğimiz yıl Ekim ayında düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Millet Bahçesi’nin isminin Recep Tayyip Erdoğan ve yeni stadyumun adının da Atatürk olarak tescilleneceğini duyurmuştu. 

Basın açıklamasının ardından Millet Bahçesi’nin adı ertesi günü Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirilmiş, Atatürk adı ise 333 gün geçmesine rağmen hala tescillenmedi. 

“2023’e doğru şehir buluşmaları Eskişehir” programında konuşan AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, 333 gün geçmesine rağmen stadyuma neden hala Atatürk adının verilmediği soruldu. 

Soruya yanıt veren Avcı, Gençlik ve Spor Bakanını aradıklarını, Eskişehir'de son zamanlarda bu sorunun sorulduğunu söyledi.

“Ne oldu, isim neden tescillenmedi diye soracaklar, ben onlara ne diyeyim diye sordum” diyen Avcı, “Dedi ki bunu Cumhurbaşkanımız açıklayacak" şeklinde konuştu.

Avcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Eskişehir Atatürk Stadyumu 2016 yılında Sazova Mahallesinde yeni binasında hizmete vermeye başladı. AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, 27 Ekim 2021 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile görüşerek Eskişehir'e yapılan stadın isminin Atatürk Stadyumu olacağını duyurmuştu. Geçen süreçte isim bu şekilde tescillenmeyince Eskişehir’de bir araya gelen bazı sivil toplum örgütleri, Eskişehirspor Stadının isminin ‘Eskişehir Yeni Stadyum’ değil ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ olması gerektiğini ifade ederek açıklamalarda bulundular. Toplantıdan önce Gençlik Spor Bakanımızı aradım, Eskişehir'de son zamanlarda bu soru soruluyor. Hatırlarsanız 27 Ekim 2021' de ben size telefon ettim, 'Ben şimdi Eskişehir'de bir basın toplantısı yapacağım. Bu toplantıda Millet Bahçesi'nin adının Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi olacağını, yeni stadımızın adının da Atatürk Stadı olacağını söyleyeceğim, bir sakıncası var mı diye sormuştum. Çünkü imza sahibi bakanlık. Sizde evet hiçbir sakıncası yok söyleyebilirsiniz demiştiniz. Ben de söylemiştim. Şimdi bana Eskişehir'de soruyorlar, birazdan basın toplantısına gireceğim, arkadaşlar bana soracaklar, ne oldu isim neden tescillenmedi diye soracaklar ben onlara ne diyeyim. Dedi ki bunu Cumhurbaşkanımız açıklayacak" dedi. 

Avcı'ya Bakanlık tarafından önce evet açıkla denmesi fakat bugünki görüşmede onay çıkmaması kafaları karıştırdı.