Türkiye'de A'dan Z'ye durmak bilmeksizin devam eden zam yağmuru ve gelir adaletsizliği vatandaşın ay sonunu getirememesine yol açarken artık temel gıdaya kadar pek çok ürün kredi kartı ya da ek hesap limitleri kullanılarak alınır hale geldi.

Kredi kartını ödeme aracı yerine borçlanma aracı olarak kullanmak zorunda kalan vatandaşlar artık bir alışveriş alışkanlığına dönüşen ve ekonomik çaresizlikten doğan "bugün al yarına borçlan" mantığıyla geleceğini ekonomik olarak tehlikeye atıyor.

Türkiye'de kredi kartı kullanımının yanı sıra son zamanlarda milyonlarca vatandaşın avans hesaplarını da aktif olarak kullanmaya başladığı gözlemlendi. Buna göre sadece son 1 yıl içinde kredili mevduat hesaplarını, yani ek hesaplarını kullananların sayısında 2 milyon kişilik bir artış yaşandı.

Bu hesaplar aracılığıyla çekilen para miktarında da büyük bir artış görülürken, uzmanlar bu hesapları kullananlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

IBAN ile ödeme yapanlar dikkat! Akrabalar da incelenecek IBAN ile ödeme yapanlar dikkat! Akrabalar da incelenecek

Ekonomist Prof. Dr. Murat Ferman, Kanal D Haber'e yaptığı açıklamada, ek hesap kullanan vatandaşların karşılaşabileceği tehlikeleri aktardı. Ferman, bu hesapları kullanan bireylerin, ödeme güçlüğü çektiklerinde faiz yükü altında kalabileceklerini belirtti. Ödeme aksaklığı veya temerrüt durumunda, faizlerin tahmin edilenden çok daha yüksek bir maliyetle karşılaşabileceğini vurgulayan Ferman, bu durumun ardından vatandaşın içinden çıkılamayacak bir döngünün içine girebileceğine dikkat çekti.