Emeklilerin yıllardır dile getirdiği sorunlarının devam ettiğine ve ekonomik krize dikkat çeken Başaraner, “Türkiye’de 14 Milyon emekli var. İşçilerden sonra en büyük kitle biziz. Emekliler maaşları yetmediği için ikinci bir iş yapıyor. Şu anda emekliye on bin lira maaş verseler yetmez. Ekmeği 10 lira yaptığınız zaman verilen zammın hiçbir anlamı kalmıyor. Emekliler yüksek maaş alsa dahi alım gücü düştü. 600 liraya satılan et var. Bu eti kim alıp da yiyebilir. Emeklinin yaşam standardı hiç değişmedi. Bu arada ne oldu, emekliler 20 senedir o gün ne ise bugün de aynı. Artısı hiç yok. Maaşlar artıyor ama yetmiyor” diye konuştu. 

"Bırakın ev bırakmayı vaat bile edemiyor emekli"

Emeklilerin çocuklarına ekonomik anlamda destek olamadığını belirten Başaraner, “Şuanda rakamlar öyle uçuk ki, şahsım adına ne ev, ne araba, ne bisikletim bile yok. Şu anda artık hiçbir çalışan çoluğuna çocuğuna ev bırakmayı bırakın, vaat de bile bulunamaz. Deprem oldu insanlar deprem bölgesine gidemedi. İnsanlar ailesine gidecek, 4 kişi gitse 4-5 milyar para yapıyor, nasıl gitsin” dedi. 

AK Parti Eskişehir eski İl Başkanı Zihni Çalışkan'dan çok konuşulacak açıklamalar AK Parti Eskişehir eski İl Başkanı Zihni Çalışkan'dan çok konuşulacak açıklamalar

"2019 yılından beri kendilerini görmedik"

Siyasetçilerin emeklilere bakış açısı hakkında da konuşan Başaraner, “Emekliye, emekçiye insanlar bakmıyorlar, sadece oy olarak bakıyorlar özeti bu. Yakın zamanda seçim olacak seçildikten sonra konuşalım derim. Bol vaat verecekler çünkü. 2019 yılından  beri de siyasetçiler gelmiyor. Siyasetçiler insanları piyon görüyorlar. Bunlar ‘oyunu versin gitsin’ olarak görüyorlar. Seçildikten sonra bitiyor. Ankara’ya gidersen milletvekiliyle bir fotoğraf çektirebiliyorsun,  bunu da paylaşıyorsun, şimdi moda ya, ne olacak. O milletin vekili ben asiliyim. Onu milletvekili biz yapıyoruz. Ama işte herkes onlara ‘vekilim vekilim’ diyor. Üzülerek söylüyorum, her şey kirlendi ama bana göre ne çok kirlenen siyaset oldu. Düz vatandaş bana göre siyasilerin iki karış üzerinde” dedi. 

"Bayram geliyor, emeklinin torununa verecek parası yok"

Emeklilerin sosyal aktivitelere katılamadığını, torunları ile zaman geçirmenin dahi çok maliyetli olduğunu kaydeden Başaraner, “Bayram geliyor emekliler hem seviniyor bir yandan da üzülüyor. Samimiyetle söylüyorum, bayram geliyor çocuklara verecek para yok. Çocuklarda çalışan emekçi. Çocuklar bize, şuraya buraya, cebinize para koyup gidiyorlar. O da senin çok zoruna gidiyor. Türkiye’deki ekonomik şartlar öyle bir oldu ki birinin bir şehre gidip gelmesi maliyetli. Eskişehir’den Kars’a mesela 4 kişilik aile nasıl gidecek?  İnsanlar sevdiklerine hediye bile alamıyor. 15 liraya 20 liraya çay olan yerler var.  Öyle bir şey oldu ki artık denetim yok, kim ne tutturursa. Çift maaşlı aileler biraz daha iyi durumda ancak tek maaşlı aileler için durum çok zor. Biz düşünüyoruz birileri bunu yaşıyor. Bir lokantada ailecek yemenin maliyetini düşünün. Biz birlik olmazsak hiç oluruz, birlik olursak güç oluruz. Gücümüz ne kadar olursa sesimiz o kadar çıkar. Bu birlikteliği anlatmamız lazım. Emekliler bölünmemeli. Sendika başka, parti başkadır. Tek yol var o da birlik” şeklinde konuştu.