Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Onursal Başkan Oktay Ekşi, Basın Konseyi 2'nci Başkanı Dr. Başar Yaltı, Yüksek Kurul Üyeleri Atilla Gökçe, Yazgülü Aldoğan, Misket Dikmen, Doğan Satmış, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Basın Konseyi Gazeteciler İnternet Temsilcisi Tülay Şubatlı, Zonguldak Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Ayaroğlu, Basın Konseyi Okur Temsilcisi İDOB Korist Sanatçısı ve SANSEV Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Cem Şenler, ilk olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i makamında ziyaret etti.

Misafirperverliği nedeniyle Başkan Büyükerşen’e teşekkür eden Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Heyetimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sansür Yasası olarak bilinen düzenlemenin geçtiği, basının zor günler yaşadığı bu dönemde İstanbul dışındaki Yerel Medya Buluşmaları kapsamında Eskişehir’de olmaktan dolayı çok mutluyuz. Eskişehir gibi çağdaş, modern, eğitim, kültür ve sanat şehrinde olmak bizler için gurur verici.” dedi. Başkan Büyükerşen de ziyaret nedeniyle Türenç ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, “Eskişehir ilklerin şehridir. Köklü bir basın tarihine sahiptir. Yapacağınız toplantıların ve ziyaretlerin verimli geçmesini diliyor, sizleri şehrimizde görmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu. 

Ziyaret sonunda Türenç, Başkan Büyükerşen eşi merhum gazeteci-yazar Tufan Türenç’in, “Saint Benoit’nın Çanları” adlı kitabını takdim etti.

Büyükerşen de heyete ay yıldızlı rozet hediye etti. Ziyaret günün anısına çektirilen fotoğraf ile sona erdi.

Haller Gençlik Merkezi’nde Yüksek Kurul toplantısı yapan ve ardından Yerel Basın Buluşması ile gazetecilerle bir araya gelen Basın Konseyi, toplantılar sonrasında kentte çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. 

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, İmren Erşen Oya Müzesi, Kurtuluş Müzesi ile Hamam Müzesi’ni ziyaret eden Basın Konseyi üyeleri Odunpazarı Modern Müze’yi de (OMM) gezdi.

Kentpark ile Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nı da inceleyen Basın Konseyi üyeleri, Odunpazarı Belediyesi tarafından oluşturulan ve merhum gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun aracının da yer aldığı Uğur Mumcu Parkı’nı da ziyaret etti.

Kent merkezinde de ziyaretler yapan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Yüksek Kurul üyeleri, Eskişehir’e hayran kaldıklarını belirterek çağdaş ve Cumhuriyet şehri Eskişehir’i, bozkırın ortasında parlayan bir şehir haline getiren Başkan Büyükerşen’e teşekkür ettiklerini ifade ettiler.