Başkan Kadir Bıyık'tan Çifteler'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü mesajı

Eskişehir'in Çifteler ilçe Belediye Başkanı Kadir Bıyık, Çifteler'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde mesaj yayımladı.

Çifteler 16.09.2021 - 11:47 16.09.2021 - 11:47

Başkan Kadir Bıyık mesajında şu ifadelere yer verdi;

"17 Eylül 1921 Şanlı ordumuz ve vatansever milletimizin emsali görülmemiş kahramanlık örneği sergileyerek kurtuluş zaferiyle taçlandırdığı Sakarya'mızın ayağa kalktığı gündür. 17 Eylül Çiftelerimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü, bayraklaşan halkımızın bağımsızlığını haykırdığı gündür.  

Yurdumuz işgal altında iken, Yunan kuvvetleri 1921 yılının Mayıs Ayında Kırkkız çalında karargâh kurmuşlar, Türkmen Mecidiyeki köylülerimize işkenceler yapmaya başlamışlardır. Türkmen köylülerimiz gözlerini kırpmadan Yunanlılarla çarpışmaya girişmişler bunun sonucunda da Türkmen Köylüler Çiftelerimize doğru geri çekilmişlerdir. Sakaryabaşı, Sarıkayalar üstünden dürbünle çarpışmaları izleyen Kozanlızade Abdurrahman Ağa, gelenleri adamlarının yardımı ile araziye gizlemiştir. Bu bölgede kısa süre top ateşine tutulan Yunan kuvvetleri Kırkkız çalından geri çekilmişlerdir. Çifteler’e gelen bir tabur Yunan askeri, Kurban Bayramının birinci günü Sakarya üzerinden geçerek doğu yönüne gitmiştir. Çifteler köyünde Yunan Subayları 34 gün kalmışlardır. 17 Eylül 1921 de II. süvari alayı tarafından Çiftelerimiz Yunanlıların işgalinden kurtarılmıştır. 

Çifteler halkı, kahraman ordumuzla birlikte makus talihimizi değiştirmiş, küllerinden yeniden doğmuştur. Aziz milletimiz vatanına, bayrağına, bağımsızlığına kasteden hiç bir düşmana geçit vermemiş asla da vermeyecektir! Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; Türkiye halkı, asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı bir yaşama gereği saymış bir milletin kahraman evlatlarıdır. Bu millet, bağımsızlıktan uzak yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.  
Çiftelerli hemşehrilerim; Askeri birliklerin maaşını, yemeğini karşılayan, halkına kol kanat geren, kahramanca mücadele eden Kozanlızade Abdurrahman Ağa'dır. Şehit Soner Özübek'tir, Şehit Cemal Ateş'tir, Şehit Özcan Karabacak'tır, Şehit Osman Genç'tir, Şehit Fatih Dalgıç'tır, diğer şehitlerimizdir. Çiftelerli hemşehrilerim Mustafa Kemal'dir.

Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Devletimizin bölünmez bütünlüğü için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, Şanlı Çiftelerimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını gururla kutluyorum. 
Sakarya'mızın bağrından doğan, vatan sevgisini kendilerine şiar edinmiş hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Ne mutlu Türküm diyene!

Ne mutlu Eskişehirliyim diyene!

Ve ne mutlu Çiftelerliyim diyene!"

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa