Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle OSB idari binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarının gününü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Küpeli, “Gazeteciler yağmur çamur, kar kış demeden yedi gün 24 saat nöbette. Herhâlde böyle bir başka meslek yoktur ya da ben bilmiyorum. Hiçbirinizde zaman kavramı yok. Anı yakalamak öncelikle duymak için mücadele ediyorsunuz bunda da başarılısınız. Hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Yoğun bir gündem var daha fazla mesai harcıyorsunuz biz de sizleri unutmadığımızı göstermek istedik” diye konuştu. 

Eskişehir Büyükşehir için adaylar netleşti Eskişehir Büyükşehir için adaylar netleşti

“Organize Sanayi Bölgesi en varlıklı dönemini yaşıyor”

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son çalışmalar hakkında bilgiler de veren Küpeli, “Bizim yönetimimizde artık Organize Sanayi Bölgesi ile şehrin birbirinden kopuk yapısı giderildi. Biz etle tırnak gibiyiz. Organize Sanayi Bölgesi şehirden ya da şehrin bu bölgeden ayrılması mümkün değil. Nüfusumuzun dörtte biri sanayiden ekmek kazanıyor. Son altı buçuk yılda çok ciddi yatırımlar yaptık. Ciddi bütçeleri verimli bir şekilde kullandık. 6 buçuk yılda 20-25 yıllık bir yatırım gerçekleştirdik. Eskişehir’e gelen herkes burada düzenli bir yapılanmanın olduğunu ve hem Eskişehir’in yaşanabilir bir kent olması hem de düzgün bir sanayi şehri olması artık olarak nitelikli bir insan yapısının olması da Eskişehir’e olan talebi arttırmaya başladı. Şu anda hiçbir sorunumuz yok Organize Sanayi Bölgesi bütün tarihinin en varlıklı dönemini yaşıyor. Hiç kimseye borcumuz yok çok da ciddi miktarda bedeli ödenmiş arsalarımız var” diye konuştu. 

“Tek bir sorun kaldı”

Başkan Küpeli konuşmasını şu şekilde devam etti;

“Çözemediğimiz bir tane sorumuz kaldı. 1190 hektarlık bir yer var yani 12 milyon metrekare civarında bir alan var büyük bir kısmı da kamu arazisi. Onu da yaparsak sanıyorum Eskişehir’in 2050 yılına kadarlık büyümeyle genişlemeyle ilgili sorunları da çözmüş olacağız. Bölgemizde katılım sayımız 899’a ulaştı. Bunlardan 648 tanesi üretimde kalan kısımda ise inşaat ve proje aşamasında. Çalışan sayımız 49 binlere geldi. 8 bin 500 tanesi kadın çalışanlarımızdan oluşuyor. 2023 yılı yatırım rakamımız 1 milyar 200 milyonun üzerinde. Bütün altyapıları tamamlamak için uğraşıyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz büyümeye devam edecek. Şehrimizin kalkınmasına itici güç olarak katkı sağlamayı sürdürecek. Hedefimiz Türkiye’deki en yüksek katma değerli ürün ihracatındaki yüzde 15 olan payımızı ilk etapta yüzde 20’li seviyelere çıkarmak.” AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu ile ilgili de konuşan Küpeli, “Nebi bey projelerinden bahsetti. Kendisinin bir sanayici olduğunu, sorunları daha kolay çözeceğini bizlere anlattı. Kendisine çıktığı yolda başarılar diledik. Her kim Eskişehir’e lakıyla hizmet edecekse ona başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu. TOKİ konutları konusuna değinen Küpeli, “Organize Sanayi Bölgesi yakında TOKİ konutları konusu ham bir konu. Konu üzerinde artıları eksileri nelerdir tartışılacak. Ciddi bir proje. Bazı ülkelerde örnekleri var ama Türkiye kültür ve maddi güç olarak hazır mı değil mi değerlendirilmesi lazım. OSB demiryolu bağlantısıyla ilgili bir gelişme henüz yok” dedi. 

“Kuzey Çevreyolu diye proje bile yok”

Eskişehir’in çevreyolu ve trafik sorunlarına değinen Küpeli şöyle konuştu; 

“Organize Sanayi Bölgesi’nin dışındaki olaylara müdahale etme yetkimiz yok. Ancak çok önerimiz var. 20 kilometre yolu gidemiyoruz. Bu ciddi bir iş gücü ve enerji kaybı. Çevreyolunun iki tarafına toplama yollar yapılabilir. Üst geçitlerimiz var orada. İstimlak problemi de yok gibi gözüküyor. Alternatif yollar açılabilir. Seyitgazi yolundan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki köprüye kadar yeni yollar açılabilir. Bizim birinci derdimiz kısa vadede çevreyoluyla bu işi çözmek değil anlaşılan. Kuzey Çevreyolu konusunda daha etütleri bile yapılmamış öyle bir proje yok. Sadece Güney Çevreyolu ile ilgili bir proje varmış ama o da kısa vadede olacak gibi gözükmüyor. En azından yaraya merhem olsun mantığıyla mevcut bulvar haline gelmiş çevreyolunu biraz daha işlevsel hale getirebilir miyiz bu. İlgili arkadaşlarında daha sorumlu davranmasını istiyoruz. Karayolları ya da Büyükşehir bizim yedi ila dokuz arası ciddi trafiğimizin olduğu saatler. Tam o saatlerde yollara duba koymuşlar budama yapıyorlar böyle bir sorumsuzluk olur mu?”

“Aday olurum ya da olmam demem”

Eskişehir Sanayi Odası seçimlerine adaylığı konusuna değinen Küpeli, “Rahmetli Demirel’in bir sözü vardır 24 saat çok uzun bir süre diye. Sanayi Odası seçimlerine üç yıl var. Bize de üç yıl bizde 2026’nın sonuna kadar genel kurul yapma yetkimiz var. Bugünden böyle bir cevap vermem doğru olmaz. Aday olurum ya da olmam demem. O günkü şartlarda konjektürü değerlendiririz” dedi. Küpeli son olarak, “Asgari ücrete yapılan zamlar maalesef alım gücünü düşürüyor. Bizim hedefimiz asgari ücretle çalışan sayısını azalmak istiyoruz. Biz nitelikli iş gücüyle daha fazla kar yaparız onlarda daha fazla maaş alır hedefimiz bu. Keşke 50 bin liralık çalışanlarla çalışsak onun yaptığı iş nitelikli iştir. O bize de para kazandırır. Ara eleman konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu durumu hayata geçirdiğimiz projeler ile yaraya merhem mantığıyla çözmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.