İlgileri için Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Kurtuluş Uzun ve Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu ile oda yönetici ve üyelerine teşekkür eden Başkan Kurt, Türkiye’de artık gerçeklerin görülme zamanı gerektiğini söyledi.

Ünlüce: Eskişehir sanayisi için birlikte çalışacağız Ünlüce: Eskişehir sanayisi için birlikte çalışacağız

Çiftçinin neden hala AKP’ye oy verdiğini anlayabilmiş değilim

Türkiye’nin bir tarım politikası olmadığını kaydeden Başkan Kurt, “Hükümetin çok ciddi bir tarım politikası var, o da tarımı bitirmek. Siz yorulmayın diye Ukrayna'dan buğday alıyoruz. Onlara daha çok para veriyoruz. Siz asgari ücretle gelin şehirde işçilik yapın, sigortalı olursunuz. Köyde yaşayan arkadaşlarımızın bu konularda neden sessiz kaldığını merak ediyorum. Ben bir köy çocuğuyum, bu duruma isyan ve itiraz ediyorum. Bir çizik tarlam yok, ama gerçekten çiftçinin neden hala AKP’ ye oy verdiğini anlayabilmiş değilim. Borçsuz bir taneniz varsa, ben çok iyiyim, param çok ve yetiyor diyeniniz varsa devam edin. Artık dur demenin zamanı. 28 Mayıs'ta mazot kaç liraydı, şu anda 45 lira yazık değil mi? Siz mazotu üretimde kullanıyorsunuz, ama öteki yatta sefa sürmek için kullanıyor. Onda KDV ve ÖTV yok, size var. Köylüye, çiftçiye bu devletin vermiş olduğu tüm teşvikleri toplarsanız, mazota ödediğiniz ÖTV ve KDV kadar değil. Sadece mazota ödediğiniz ÖTV ve KDV, bütün çiftçilere verilen desteklerden daha fazla. Tarım kanununa bir madde koydular. Milli gelirin yüzde 1’i, tarımı teşvik için verilmek zorunda, alabildiniz mi, alamadınız. Şimdiye kadar hiç yüzde 1’i bulmadı. AKP’nin hala kırsal kesimden oy alabilmesini ben hem anlamıyorum hem de anlatamıyorum. Tarım bitti arkadaşlar. Günü kurtarabilir, birikimlerinizle bir şeyler yapabilirsiniz, ama 10 yıl sonra bu iş böyle olmaz. Artık dur demenin zamanı. Bunun yolu da gerçekten, köylüyü efendi yapacak politikaları izlemektir. Biz yerel yönetimler olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Belediyelerin tarımla ne işi var. Size tohum, ilaç dağıtmakla belediyenin ne işi var. Devlet yapmadığı için biz yapıyoruz. Ama ona da engel oluyorlar” dedi. 

Köylerimizde üretilen ürünleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz

Tepebaşı Belediyesi tarafından üreticiler için hizmete sunulan soğuk hava deposundan, çilek fidesi dağıtımından, Kadın Üreticisi Satış Noktalarından, tahmin ve erken uyarı sistemleri ile üreticilere verilen desteklerden söz eden Başkan Ataç, “Artık köylerimizi hedefliyoruz. Köylerimizde üretilen ürünleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. En son Kızılinler’de bir kabak festivali yaptık ve büyük ses getirdi. Bununla beraber diğer köylerde bu tip öne çıkan üretimler varsa onların belki coğrafi izlerini aldırma konusunda da yardımcı olacağız. Önümüzdeki 5 yılda daha farklı kırsalda çalışmalar planlıyoruz. Türkiye'nin belki her şeyden vazgeçmesi olabilir ama tarımdan vazgeçmesi mümkün değil. Çünkü geçtiğimiz tarihlerde dünyada 7 ülke kendisine yetebilen bir ülke unvanını almıştır. Bu 7 ülkeler bir tanesi de Türkiye'ydi. Ama şimdi bugün samanı ithal eder bir ülke haline geldi.  İkincisi kuzu ve dana etini yıllık yükselişi yüzde 100. Bu nasıl üretip yapılacak inanılmaz bir konu. Bu ülkede hayvancılık da yavaş yavaş eriyor. Tarım da yavaş yavaş eriyor. Bunu önlememiz gerekir. Burada biz çiftçimizin yanındayız. Ona her türlü desteği vermeye hazırız. Odalarımızla şimdi daha yakın olarak çalışabileceğimiz başkanlarımız var. Beraber yürürsek faydalı şeyler yapacağımıza inanıyorum" dedi.

Çiftçinin kalkınması için üç belediye birçok proje hazırladık

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Kırsalda kalkınmayı güçlendirmek için birçok projeye imza attığını söyleyen Ayşe Ünlüce, "Kırsalda göçler çok artmaya başladı. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz. Biz üreticinin, çiftçinin kalkınması için üç belediye birçok proje hazırladık. Bu projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz" dedi. Geçtiğimiz günlerde İnönülü üreticilere verdiği müjdeyi hatırlatan Ünlüce, "Bozan'da manda tesisimiz vardı, şimdi onu İnönü'de yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu. Bugüne kadar birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyleyen ve bu desteklerin devam edeceğini ifade eden Ünlüce, "Büyükbaş, küçükbaş hayvan desteğimiz devam edecek. Çiftçimiz bizler için çok kıymetli. Biz üreticilerin kıymetini biliyoruz ve ilçelerin kalkınması için elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi. Kooperatifler öncülüğünde alım garantisi ile birçok sorunun ortadan kalkacağını söyleyen Ayşe Ünlüce, "Sıvı gübre tesisi kurmak istiyoruz. Mihalıççık'taki kurutma tesisini merkezde yaparak alım garantili çalışma yapmak istiyoruz” diye konuştu.