Bilen açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “TV kanallarında enflasyonun yükselmesine sebep oluyormuş fırsatçı Lokanta ve Restoranlar gibi açıklamaları üzüntü ile izledim, bazı yorumcular konuya vakıf olmadıkları apaçık belli,tamamen duygusal hareket ederek işletmelerimizi açıkça hedef göstermişlerdir,sektör temsilcileri olarak bu ithamları kabul etmemiz mümkün değildir”

Akar: Eğitimden tasarruf olmaz Akar: Eğitimden tasarruf olmaz

Meselenin üstesinden esnafımızı hedef göstererek gelemeyiz

Bilen şöyle devam etti, “Serbest piyasa ekonomi modeli piyasada arz ve talep oluşturur. Mevkisine ve hizmetin kalitesine göre değişen İşletme  giderlerine maliyet hesabı yaparak tabi ki fiyat farklılıkları oluşacaktır. Dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz,en pahalı Emtia ve en pahalı Et’ini kullanıyoruz.

GV,SGK,KDV,Kira,Stopaj,POS ,Banka,Online satış komisyonuları ve daha bir sürü dolaylı vergi. Yetişmiş kalifiye eleman arayışı içinde dolgun maaş vermekten bunalmış ,ayakta kalma mucadelesi vermekteyiz.

Vergi dairelerine bir göz atalım, esnafımızın yarısından fazlası borç batağında ,yapılandırma üstüne yapılandırma yapmaktadır.

Tabi ki vatandaşın alım gücünü gözetmekteyiz,oluşan enflasyon işlerimize olumsuz yansımaktadır ama yine de elimizden gelen fedakarlığı ziyadesi ile yapmaktayız,kimse bizi günah keçisi göstermeye kalkmamalıdır”

Merdiven altı üretim belimizi bükmüş durumda

Bilen, “Devlet Vergi toplama modelini ,işin kolayına giderek tüketici ve ücretli  üzerinden endekslemiş.Son zamanlarda herkes kredi kartı kullanmaya başladı,kart komisyonları,Online satış komisyonları ve kurye hizmetleri maliyetlerimizi çok yükseltmekte, büyük ortaklarımız haline gelmişlerdir.Bu durum haliyle tüketiciye yansımaktadır.

Yasalar mevzuatlar içinde denetimsizlik,merdiven altı üretim ve haksız rekabetler belimizi bükmüş durumda. Sanai üretimine yapılan fedakarlıklar,verilen teşviklere karşı vergi toplama modeli değişmediği müddetçe enflasyonun düşmesi mümkün olmadığı gibi ,vatandaşın yani tüketicinin eli rahatlamaz,düzen değişmez. Cambaza bak demekten vazgeçin” diye konuştu.