Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, “Kışın gelmesi ile insanların kapalı alanlarda geçirdiği süre artması, havaların soğumasıyla ve okulda çocukların enfeksiyonu eve getirmesiyle birlikte mevsimsel grip ve soğuk algınlığı vakalarında artışlar görülmeye başladı. Aile sağlığı merkezlerine ve hastanelerimize başvuran vakaların çoğunluğunu artık üst solunum yolu enfeksiyonu ve grip-nezle vakaları oluşturuyor" dedi. 

Bilge, pandemiden önceki yıllarda alışıldığı üzere güz aylarında başlayıp kışın zirveye ulaşan ve yazın ortadan kalkan üst solunumu yolu enfeksiyonlarının Kovid önlemleri sonrası da yeniden artığını belirti.

"Antibiyotik almayın, maske takın" 

Alınması gereken önlemleri de anlatan Prof. Dr. Bilge "Covid-19 veya gribe karşı her türlü önlemlerimizi almamız gerekiyor. Bağışık sistemi düşük olan insanların, yaşlıların, kronik hastalığı olan insanların kendilerinin hem maske kullanarak hem hijyenlerine dikkat ederek hem de genel grip aşısı ya da Covid aşısını yaptırarak korunmaları gerekiyor. Genel olarak grip, Covid-19 dünyada hala ölümcül hastalıklar listesinde. Bu yüzden kendimizi korumamız gerekiyor. Bu aylarda sıkı giyinmek, bol sıvı içmek, dinlenmek, toplu yerlerde maske takmak gibi önlemlerimizi almamız gerekiyor. Grip tedavisi seçenekleri arasında antibiyotik yer almıyor. Vücudun dinlenmesi, C vitamininden zengin besinler alınması, bol su içilmesi tedavi açısından önemli. Çevremize yaymamak için de izole olmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Antibiyotiğe dirençli enfeksiyonların tedavileri tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Bilge, "Antibiyotiklerin uygunsuz kullanımı ve buna bağlı oluşan antibiyotik direnci tıbbi uygulamaları tehdit etmektedir. Özellikle yenidoğan bebekler, organ nakili olanlar, diyaliz tedavisi alan böbrek hastaları ve kanser hastaları, hem hastalıkları hem de tedavi süreçleri boyunca enfeksiyonlara açıktırlar ve antibiyotik direnci tedavilerini zorlaştıracağı gibi, komplikasyon ve ölüm oranlarını da arttırabilmektedir" dedi. 

Bilge açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

Antibiyotik direncinin yayılmasını önlemek ve kontrol etmek için bireyler şunları yapabilirler:

  • Antibiyotikleri yalnızca doktorunuz tarafından reçete edildiğinde kullanın.
  • Doktorunuz antibiyotiğe ihtiyacınız olmadığını söylerse asla antibiyotik talep etmeyin, doktorunuza güvenin
  • Antibiyotik kullanırken daima tavsiyelere uyun.
  • Kalan antibiyotikleri asla paylaşmayın, hiç kimseye tavsiye etmeyin
  • Düzenli el yıkayarak, yiyecekleri hijyenik bir şekilde hazırlayarak, hasta insanlarla yakın temastan kaçınarak, güncel aşılarını yaptırarak enfeksiyonları önleyebilirsiniz.

Bilge "Yeni bir yıla giriyoruz. Yeni bir yıl; yeni bir başlangıç, yeni bir umut demektir. Yeni yılın, bütün vatandaşlarımıza ve tüm insanlığa, tüm sağlık çalışanlarına sağlık, barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum” diyerek ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.