Eskişehir’den bu yıl da gündem olan başarı! Türkiye’nin birincisi Eskişehir’den bu yıl da gündem olan başarı! Türkiye’nin birincisi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde çeşitli değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler arasında öğrencilerin daha rahat beslenebilmesi için okullarda teneffüslerden birinin en az 20 dakika olması, sınıf geçme puanlarının Türkçe için 70’e, diğer dersler için ise 50’ye yükseltilmesi ve devamsız öğrencilerin velilerine bildirim yapılmasının zorunlu hale getirilmesi yer alıyor.

Yeni düzenlemeye göre, okul öncesi çocukların ilkokul öğrencileriyle birlikte eğitim alabilmesi için sadece ilkokul bünyesinde ana sınıfı açılabilecek.

Yeni düzenlemelerle birlikte, engelli öğretmenlerin, engelli bir yakını olan öğretmenlerin ve 36 ayını doldurmamış çocuğu olan öğretmenlerin durumları dikkate alınacak.

2024-2025 eğitim yılından itibaren öğrencilerin şubelere dağılımı daha adil hale getirilmek amaçlanıyor. Bu nedenle bu işlemler e-Okul sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Nakil konusunda kolaylık sağlanan aileler arasına yetim ve öksüz çocukları olan aileler ve ağır engelli bir bireyi olan aileler de eklendi.

Okula gelmeyen veya özürsüz bir veya daha fazla derse girmeyen öğrencinin durumu velisine bildirilecek.

Daha önce 45 olan sınıf geçme puanı, Türkçe dersi için 70’e, diğer dersler için ise 50’ye çıkarıldı.