Gelecek Partisi Eskişehir İl Başkanı Mahir Sayın, şehrin sorunları konusunda birlik olunamadığını belirterek “Kanaatimce bir birliktelik yok. Siyasi hırs ve ihtiraslar ne yazık ki şehrimizin ilerlemesini geciktirdiği gibi bizlerin mevcut sıkıntılarımızı kangrenleştiren bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda ne yazık ki faturayı ödeyen Eskişehirli vatandaşlarımız oluyor” dedi. 

Göreve geldiğiniz günden buyana yapmış olduğunuz çalışmaları anlatır mısınız?

Nevin Hanım merhaba. Öncelikle bu sohbet için teşekkür ederim. Göreve geldiğimden beri hızlı bir şekilde İl yönetimini oluşturup arkadaşlarımla beraber teşkilatlanma kapsamında ilçe çalışmalarına başladık. Çalışmalarımız devam etmekte olup eşzamanlı olarak il kadın politikaları başkanlığımız il gençlik politikaları başkanlıklarımızla beraber esnaf ziyaretlerimiz, bunu rutin bir hale getirdik, oda ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek hem vatandaşımızdan hem de ilgili meslek odalarından gündem ile alakalı görüş alışverişinde bulunuyoruz.  Çözüm önerilerimizi anlatarak ve onlardan gelen talepler konusunda raporlar oluşturduk. Aynı zamanda çok ciddiye aldığımız üyelikler konusunda üye çalışmalarımızı yapıp daha çok insana dokunan sıkmadık el bırakmayan bir anlayışla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Eskişehir’imizin farkını ortaya koyduk

Öncelikle altı siyasi partinin daha güçlendirilmiş parlamenter sistemle alakalı olarak komisyon çalışmaları devam ederken, liderler daha ilk toplantıyı yapmamıştı, biz Eskişehirimizin de farkını ortaya koyarak bizim ev sahipliğimizde Aralık ayında birbirinden kıymetli altı siyasi partinin değerli başkanlarıyla bir araya gelerek mevcut gündem, şehir ve ülke sorunlarıyla alakalı olarak çok ciddi bir fikir alışverişinde bulunduk. Tabi bunu ilk haber yapan da sizdiniz. Daha sonra bildiğiniz gibi Nisan ayında genel başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu şehrimize davet ederek hemşehrilerimizle kucaklaşmalarını sağladık. Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu bunu çok arzu etmişti,  bunu da burada özellikle belirtmek istedim. Aynı zamanda vefa toplantıları yaptık ve önümüzdeki günlerde de devam ettireceğimiz bu toplantılarımıza eski bakan, vekil, belediye başkanı gibi siyasilerimizi partimize davet ederek kıymetli tecrübelerinden yararlandık. Kadın politikaları başkanlığımız aktif olarak bu süreçte her mahallede mutlak bir şekilde ev ziyaretlerini sıklıkla yapmakta olup çok verimli geri dönüşlerin sağlanması konusunda tatmin edici bir şekilde yol almışlardır. Gençlik politikaları başkanlığımız ise paralel çalışmalar yaparak gerek stant ve üye çalışmaları gerekse gençlerle sıklıkla yapmış oldukları kahvaltı ve çay sohbetleri ile güzel çalışmalar yapmış ve devam etmektedirler. Bu vesileyle belirtmek isterim ki başta İl yönetiminde ki tüm arkadaşlarımın her birine ayrı ayrı teşekkür ederken, Kadın Politikaları Başkanımız Sayın Meral Özdoğanlı hanımefendi ve Gençlik Politikaları Başkanımız Sayın Recep Sevinç kardeşime de gayretli çalışmaları için ayrıca teşekkür ederim. Tabi ki daha anlatacak çok çalışmalarımız var özet olarak anlatacaklarımız bu kadar.

Belki Cumhuriyet tarihinde örneği çok az görülen bir ekonomik kriz yaşıyoruz

Ekonomik olarak zor günler geçiyoruz, işyerleri bir bir kapanıyor, sizin bu konuda çözüm önerileriniz nelerdir?

Maalesef dediğiniz gibi ekonomi anlamında belki Cumhuriyet tarihinde örneği çok az görülen bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Fakat mevcut ekonomik krizi sadece ‘biraz hayat pahalılığı’ olarak değerlendiren bir iktidar var. Bu açıklamalar bile ekonomi yönetiminin vehametini göstermektedir. Yapılması gereken öncelikle problemin varlığını kabul etme sonrasında çözüm yollarının aranması ve uygulanması bu bir süreç ve doğru yönetim işidir. Konuyla alakalı olarak parti yönetimimizden hükümete aylar öncesinde ekonomik krizden çıkış yolu diye çözüm önerilerimizi içeren yazılı metinler yayınladık. Gerçek şu ki Gelecek Partisi olarak diyoruz ki, sıkı bir para politikası uygulanması gerekiyor ,çözümleriniz bilimsel temele dayalı ekonomik modellerle olmalı. Ülke şu durumda kredi puanı noktasında geri kalmış ülkelerle aynı puana sahip ve iktidar bunu çözmek için bir çaba göstermiyor. Şuan ülkede uygulanan bir ekonomik model olmadığı gibi öncelikle cahilce yönetilen ekonomi sonrasında tamamıyla seçim düşünülerek bir seçim ekonomisi uygulanarak vatandaşlarımızın seçim kazanabilmek uğruna göz göre göre geleceklerine ipotek konuluyor. Bugün ilk 6 aylık bilançolarda en çok kazanan, yüzde 765 ile bankalar olmuş durumda böyle bir model olabilir mi? Bankaların karını neredeyse 5 katına çıkardığı bir modelle vatandaş ancak iflas eder. Hani NAS deyip durdular ne oldu? Bankalar faizle para kazandılar. Bu insanların inançlarını istismar edip halkı felakete sürüklemekten başka bir şey değildir.

Salonlara sığmadık

Sizin esnaf ve diğer ziyaretleriniz nasıl gidiyor, partinize vatandaşların yaklaşımı nasıl?

Ziyaretlerimizle alakalı biraz önce açıklamalarda bulunduğum gibi ilave olarak vatandaşımızın genel başkanımıza teveccühünü Nisan ayındaki programda siz ve tüm basın mensupları şahit oldular. Yemek programında salona sığamamıştık biliyorsunuz. Son olarak konu ile bağlantılı olarak vatandaşlarımızın Sayın Ahmet Davutoğlu’na ciddi bir sevgisi var, bunu gördük ve görmeye devam ediyoruz. Buda partimize yaklaşım konusunda vatandaşların ilgisine sebep oluyor.’’ Davutoğlu Allah için dürüst adam’’ bunu çok duyuyoruz hatta AKP içerisinde olanlardan bunu diyebilenler var.

Hedefimiz öncelikli olarak Eskişehir’den en az bir vekil çıkarmak

Seçimlere az bir zaman kaldı, hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz öncelikli olarak Eskişehir’den en az bir vekil çıkarmak, fakat bu durumda ittifakların nasıl şekilleneceği de önemli bir konu. Biliyorsunuz seçim yasası değişti ve değişikliğin yürürlüğe girmesi bir yıllık bir süre gerektiriyor bu durumda da seçimin yapılacağı tarih önem arz ediyor. Yeni yasayla mı mevcut yasayla mı seçime gideceğiz bu durum seçime gidilirken çok fazla önem taşıyor. Seçim sathına aslında resmi olarak girmesek de zaman anlamında girmiş durumdayız, nerden bakarsanız bakın maksimum on ayımız var ve tüm partiler zaten çalışmalarını da hızlandırmış durumda. Bu süreçte her bir vatandaşımıza ulaşıp kendimizi ifade etmek zorundayız. Partimizin ana fikirlerini de oluşturan adalet, demokrasi, refah, eşitlik ve siyasi ahlak ilkelerinin ülkemizde hayata geçeceğinin teminatını veriyoruz. Son olarak şunu söylemek isterim ki bu seçim seçmenlerimizin geri dönüşü olmayan bir seçim olacağının farkında olarak sandığa gitmeleri ve kararlarını ona göre vermeleri gerektiğidir.

Tüm ekibimizle uyum içerisinde çalışıyoruz

Son zamanlarda parti başkanları ile yönetim kurulu üyeleri arasında bazı anlaşmazlıklar oldu, siz Eskişehir teşkilatı olarak uyum içerisinde bir çalışma yürütebiliyor musunuz? 

Biz yani Eskişehir Gelecek Partisi İl Başkanlığı olarak tüm arkadaşlarımız ve birimlerimiz olarak gayet uyumlu,dengeli ve güven esaslı dayanışma halinde çalışıyoruz.Tüm arkadaşlarımız ve birimlerimiz büyük bir özveri ile görevlerini yapmakta olup saygı, sevgi ve güven esasıyla mevcut siyasi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Şuna da değinmekte fayda görüyorum, siyasi partilerde ayrılmalar, yol ayrımları, fikir ayrılıkları,layık olmadığı gerçeğini göz ardı edip siyasi ihtitaslara kapılmak ve bazen de tamamıyla art niyet olabileceği gerçeği ve bunlara bağlı olarak mevcut siyasi partilerden kopmalar olabilir. Siyasetin bir gerçeği olan bu tür durumlarda her iki tarafında iyi niyetli bir şekilde ayrılmaları doğru olandır. Fakat arada birde olsa sıkıntılar çıkabiliyor bu durumda da şeffaf bir şekilde kamuoyunu ve seçmeninizi ikna etmeniz gerekir.

Siyasi hırs şehrimizin gelişimini etkiliyor

Sizce Eskişehir’in sorunları konusunda şehrimizin paydaşları arasında bir birliktelik var mı?

Evet soru çok güzel ve Eskişehir’imiz için belki sorulabilecek en doğru soruların başında geliyor. Kanaatimce bir birliktelik yok biraz önce değindiğim siyasi hırs ve ihtiraslar ne yazık ki şehrimizin ilerlemesini geciktirdiği gibi bizlerin mevcut sıkıntılarımızı kangrenleştiren bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda ne yazık ki faturayı ödeyen Eskişehirli vatandaşlarımız oluyor. Bu olgu bazen ayrı siyasi parti rozetlerine sahip olanlar arasında rövanşist bir hal aldığı gibi bazen de aynı siyasi partilerdeki makam sahibi kişiler arasında da olabiliyor ve bu durum şehrin problemlerini daha kalıcı ve derin bir hale getirmekten başka hiç bir işe yaramıyor. Bu sebeple biz Gelecek Partisi olarak diyoruz ki bir iktidar değişiminde dahi rövanşist bir şekilde intikam alma  duyguyla hareket etmelere asla ve asla müsaade etmeyeceğiz bu şehrimiz içinde geçerlidir. Fakat,ülkeye,şehre kamuya bilerek birileri zarar vermiş ise, ki bildiğimiz çok şey var, bununda hesabını hukuki olarak sormaktan asla geri durmayız.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Gelecek Partisi olarak ülkenin refahı ve tam demokrasi için işinin ehli kadrolarımızla ülkeyi mevcut durumdan kurtarabilecek tüm kamu kurumlarının ayağa kaldırılması ve güvenirliliğinin arttırılmasını sağlayacağız. Tüm çözüm önerilerimiz çalışmalarımız hazır durumdadır. Gelecek kadroları bugün iş başına gelirse ne yapacağını bilen ve yol haritası belli olan bir partidir. Tüm Eskişehirli hemşehrilerimi selamlıyorum. Herkese sevgi, saygı ve hürmetlerimi iletiyor ve size de ayrıca başarılı ve şeffaf gazeteciliğiniz için çok teşekkür ediyorum.