CHP’de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayının açıklanmasının ardından 25 yıllık Eskişehir yönetiminin sonuna gelen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sözcü TV’de İpek Özbey’in sorularını yanıtladı. 

Hatipoğlu’nun ‘su çok pahalı’ sözlerine Kurt’tan cevap Hatipoğlu’nun ‘su çok pahalı’ sözlerine Kurt’tan cevap

Aday belirleme süreci ile ilgili konuşan Büyükerşen, “Ben 5 dönemdir Eskişehir’i çocukluğumdan beri gelen hayallerim, akademik bilgilerim, hayatımda edindiğim bilgiler, deneyimlerim ile kültür sanat ve estetik anlayışıyla yönettim Eskişehir’i, sanıldığının aksine fizik enerjimle değil. Bu doğrudan doğruya düşünce ile ortaya çıkan projelerin Eskişehir’de uygulanmasıdır. Ben aday olmamayı düşünüyordum artık yeter diyordum, bir de değişimcilik çıktı biliyorsunuz, yenilenme çıktı, gençler yaşlılar çıktı. Benim yaşlı olduğum da belli 86 yaşındayım. Tadında bırakalım bu işi derken, son başvuru tarihi adaylık için il başkanımız sayın yeni gene başkanımıza telefon ediyor, ‘biz de büyükşehir belediye başkan adayı çıkmadı ne yapacağız’ diyor. Onun üzerine kendisi talimat vermiş demiş ki, ‘acele edin dilekçelerini alın saat 5’i geçirmeden bana gönderin’ demiş. Biz de talimat kabul ettik yeni genel başkanın sözlerini, hemen ben de o niyetle olmadığım halde bir problem çıkarmış olmamak için dilekçemi yazdım, diğer iki arkadaşımla beraber gönderdik. Fakat bakıyoruz ilan edilmeye başlandı adaylar biz yokuz, neden bu kadar uzadı dedik. Çünkü bir an önce çalışacağız eğer kabul edilirse bizim adaylığımız. Dediler ki anket yaptırıyoruz, ne anketi, ‘halk sizi istiyor mu istemiyor mu anketi’ Bir de bana imalı bir şekilde sizin de yaşınız 86 oldu, biliyorsunuz yenilikçiler var, yenilik isteniyor dendi” şeklinde konuştu. 

“Üç belediye başkanı üçümüz de kırıldık aslında”

Büyükerşen şöyle devam etti;

“Ne yapacağız bırakalım o zaman dedim. Anketlerin sonuçlarında benden memnuniyet yüzde 80 çıkmış, fakat demişler ki değişim isteniyor mu istenmiyor mu, o da anket.  Anket olunca zaten kırıldık. Üç belediye başkanı üçümüzde kırıldık aslında. 25 senedir her dönem artan oylarla seçim kazanan Eskişehir’de ekipleri 25 senede eğer partililerimiz bizi tanımıyorsa, anketle tanınması kırıcı bir olaydı. Kırıldık, üzülmedim ama kırıldım, özellikle ben, diğer iki arkadaşımız için konuşmuş olmayayım”

“Belediyeciliği çok kısa sürede öğrendi”

Ayşe Ünlüce’nin adaylığı ile ilgili konuşan Büyükerşen, “Durum basına intikal edince genel başkan, ‘Eskişehir Yılmaz Hocanın çocuğudur, çocuğunun geleceği için konuşacağız kendisiyle öyle belirleyeceğiz’ dedi. Ben çocuğumu elbette ki güvenebileceğim bir vasiye teslim ederim başkasına teslim etmem. O yüzden adaylıkta ısrar ettiğimi söyledim. Bana sormuştu sen eğer olmaz isen vazgeçersen kim olabilir diye, ben de söyledim genel sekreterim var, bir hukukçu bir hanım efendi dedim. Ayşe hanım belediyeciliği çok kısa sürede öğrendi. Çok değerli bir arkadaşımız” diye konuştu.

“Beden işçisi gibi gördüler bizi”

“Ben değişince değişim olacak mı gibi sorular sordunuz mu” sorusunu Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen şu şekilde yanıtladı;

“Sormadım, biraz nezaket kurallarına sığdıramadım, yeni seçilmiş bir genel başkana karşı. Bu konuda en güzel cevabı sayın Yılmaz Özdil dedi, ‘Eskişehirspor’a antrenör mü veyahut golcü mü arıyorlar, belediye başkanı mı şaşırdım’ dedi. En güzel tarif buydu. Bizi zannediyorlar ki asfalt işçileriyle beraber asfalt dökeriz, beden işçisi gibi gördüler bizi, anlam kavram karmaşası var bizi istemeyenlerde” 

Büyükerşen programı şu sözlerle sonlandırdı;

“Başarılar diliyorum Cumhuriyet Halk Partisi’ne. Biraz geç kaldık, seçimlere zaman da kalmadı çalışmak için. Şimdi bütün gayretimiz üç belediye başkanı ile beraber Ayşe arkadaşımın seçimi kazanması için onu halka, seçmenlere tanıtmak olacaktır”