Başkan Büyükerşen, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’nde 1960 yılında özgürlükleri için mücadele eden Mirabel Kardeşlerin vahşi bir şekilde katledildikleri utanç gününün yıldönümüdür. Bu nedenle 25 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edilmiştir. Ne acıdır ki her 25 Kasım’da olduğu gibi yine kadına yönelik şiddet ve cinayetler artarak devam ediyor. Evde, işte, okulda, sokakta fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan, çocuk yaşta evlenmeye zorlanan, namus veya töre adı altında yaşam hakları ellerinden alınan kadınlarımız artık kendilerine yönelik her türlü şiddete yüksek sesle ‘Dur!’ diyebilmelidir.

Ancak işin toplumsal boyutunda her kadın cinayetinden sonra ‘Bu son olsun’ ‘Başka canlar gitmesin’ demek de maalesef cinayetleri önlemeye yetmiyor. Asıl düşündürücü olan ise bu tablo içerisinde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesidir. Mevcut durumu daha da kötü hale getirecek bu tarihi hatalı karardan bir an önce vazgeçilmelidir. 

Son yıllarda üzülerek takip ediyoruz ki, başta insan hakları olmak üzere, kadın hakları, hayvan hakları, çevre duyarlılığı gibi konularda sürekli geriye gidiyoruz. Şiddetin önüne geçebilmemizin tek yolu aileden başlayan ve yaşam boyu öğrenmeyi içine alan bir eğitim sisteminden geçiyor. Bu bilinçle Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kadınlarımızı önemsiyor, onların yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimiz her türlü psikolojik ve hukuksal desteği ücretsiz olarak vermeye devam ederken, kadınlarımızı her alanda güçlendirmek amacıyla ücretsiz olarak vermiş olduğumuz kurslar, atölyeler ve seminerler de artarak devam ediyor. Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Eşitlik Birimimiz ise yerelde kadın erken eşitliğini gerçekleştirmeye yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Son dönemde ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’na imza atarak yerel ölçekte yaptığı faaliyetlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini sağlama taahhüdünde bulunan belediyeler arasına girdik. Ancak daha yapacak çok işimiz var.

Büyükşehir Belediyesi olarak sadece kadın istihdamında değil kadın yönetici konusunda da çok hassas bir anlayışa sahibiz. Belediyemizin her kademesindeki güçlü kadınların, Eskişehir’i daha güzel bir kent haline getirmek için canla başla çalışarak örnek işlere imza attıklarını, görev aldıkları her konuma değer katıp güzelleştirmelerinden rahatlıkla görebiliyoruz. 

Kadınların birlik olduğu, kadının toplumsal değerini anlayabilen tüm erkeklerin de her fırsatta onlara destek olduğu günlere olan inancımla, şahsım ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak, yalnızca 25 Kasım’da değil her gün kadınların yanında olduğumuzu bir kez daha en yüksek tondan haykırmak istiyorum"