6-8 Kasım tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirilen "Toplumda ve Mekânda Adalet" temasıyla düzenlenen 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 46. Kolokyumu devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Turgut Özakman Sahnesi'nde Türkiye’nin dört bir yanından katılımcıların yer aldığı kolokyumda "Adalet: Doğa ve İklim" ve "Adalet: Mekan ve Toplum" ana başlıkları çerçevesinde, güvenli ve adil yaşam alanlarının oluşturulması üzerine bilimsel araştırmalar sunulup, planlama tartışmaları yapılıyor.

Kolokyum kapsamında bir de Eskişehir Paneli düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Evrim Koç üstlenirken, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, eski Eskişehir Sanayi Odası Başkanı iş insanı Yavuz Zeytinoğlu ve eski İMO Başkanı Fercan Yavuz da konuşmacı olarak katıldı.

Panelin başlangıcında Eskişehir’in şehircilik alanındaki gelişimini gösteren kısa bir film gösterimi gerçekleştirildi. Ardından Eskişehir’in şehircilik serüvenine değinen Başkan Büyükerşen, “Ben ve benim gibi, bizim kuşağın mücadelesi Eskişehir’i kalkındırmak, Eskişehir’i imkânları en iyi kullanan şehir haline getirme mücadelesidir. Geçmişe bakarsak Eskişehir’in Sanayi ve Ticaret Odası olarak ayrılması sürecinde ben de genç bir doçent olarak yer aldım. Sanayi Odası elinde kısıtlı imkânlarla yola çıkmıştı. O dönem topluma dönük sanayi bildirisi ile Eskişehir büyük ses getirilmişti. Türkiye’ye yeni ufuklar açan, yeni fikirler ortaya koyan bir bildiri olmuştu. Ardından Devlet Planlama Teşkilatı büyük destek verdi ve planlama yapılırken Sanayi Odası, teklif sunan bir durumdaydı. Türkiye’nin kalkınmasına yönelik ilk çıkan ses, Eskişehir’den olmuştur. Hatta rahmetli Sakıp Sabancı dönemin Sanayi Odası Başkanı rahmetli Mümtaz Zeytinoğlu’nun büstünü yaptırmış ve hediye etmiştir. Eskişehir her zaman ilklerin şehri olmuştur. Bir şehrin planlı şekilde kalkınabilmesi için, yetişmiş gençlere güvenilerek altyapı ve üstyapı ile beraber, sosyal yaşam içinde yapılacak hedefleri belirlerseniz işte o zaman şehirler kalkınır. Sosyal ve kültürel yaşam ile üretim ve tüketim dengesi çok önemlidir. O yüzden Şehir Plancılarına büyük iş düşüyor. Şu da akıllardan asla çıkarılmamalıdır. Bir şehrin kalkınabilmesinde üniversiteler lokomotif görevi görmek zorundadır. Bu sebeple 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 46. Kolokyumunun Eskişehir’e ve ülkemize sunacağı katkılar nedeniyle teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Büyükerşen, Eskişehir’in sanayi, ticaret, şehircilik, eğitim, tarım, sosyal yaşam ve kültür sanat hayatı başta olmak üzere dünden bugüne geçirdiği evreleri katılımcılarla paylaştı. İş insanı Yavuz Zeytinoğlu Eskişehir’in sanayi ve ticaret, eski İMO Başkanı Fercan Yavuz da şehirlerin planlaması ve çalışmalar hakkında görüşlerini paylaştı.  Panel soru cevap bölümü ile tamamlandı. Panel sonunda Büyükerşen, Zeytinoğlu ve Yavuz’a teşekkür belgesi verildi.