Eskişehir Seyitgazi ilçesinin düşman işgalinden kurtuluş günü olan 1 Eylül, vatandaşların yoğun katılımıyla coşku içerisinde kutlandı. Kurtuluşun 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Seyitgazi ilçesinde resmi tören düzenlendi.

Tören öncesi ise daha önce ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ancak eskidiği için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Seyitgazi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında yenilenmesini istediği Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin açılışı gerçekleştirildi. 

Resmi törenler öncesi yapılan açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yanı sıra Seyitgazi Kaymakamı Yeşim Altın, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Başkan Büyükerşen, “Seyitgazi için bu Atatürk heykelini yenisiyle değiştirmeyi çok istiyordum. Hayallerimden birini gerçekleştirip siz kıymetli Seyitgazi halkına yeni heykeli hediye etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Güzel ilçemiz Seyitgazi’mizin kurtuluşunun 100. yılını kutlu olsun. Ülkemizin bağımsızlığı için canını kanını ortaya koyan başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak açılış gerçekleştirildi. Ayrıca meydan da milli mücadele şehitlerimizin isimlerinin yer aldığı anıtta açılırken, protokol üyeleri anıtı dikkatle inceledi. Açılış sonrası Seyitgazili vatandaşlar Başkan Büyükerşen’e büyük ilgi gösterdi.

Kutlamalar resmi tören kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla devam etti.