Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, artan maliyetler nedeniyle üretemez hale gelen küçük ölçekli çiftçilerin 50 dekarlık arazisini hasat etmeye devam ediyor.

Çiftçi Kayıt Belgesine sahip 100 dekarın altında tarlası olan üreticinin 50 dekarlık hububatını hasat edeceğini Nisan ayında yaptığı açıklamayla duyuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu konuda Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinacıları Federasyonu ile iş birliği yaparak projeyi hayata geçirdi.

Çifteler, Günyüzü, Tepebaşı ilçelerinin ardından proje kapsamında Han ilçesinde çiftçilerin tarlalarında hasat gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve belediye yetkililerinin de katıldığı Han ilçesindeki hasatta, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapan 72 çiftçinin 1014 dekarlık ekili arazisi hasat edildi.

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, üretici için zor bir dönemde çiftçiye verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Özellikle mazot fiyatları nedeniyle hasat döneminin kendileri için büyük bir yük getirdiğini ve sıkıntı çektiklerini belirten çiftçiler ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e ve emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Üretim maliyetleri her geçen gün artıyor. Gerek tarla sürümü, gerek ekim, gübre ve ilaç maliyetleri ile sırtımızda büyük bir yük var. Mazot fiyatının artmasıyla hasat maliyetleri de 2 katından fazla bir maliyete çıktı. Büyükşehir Belediyemizin bu desteği ile hasatta önemli bir kazanım elde ettik. Çok teşekkür ediyor, tarıma olan desteğin devamını diliyoruz” dediler.