CHP'li Utku Çakırözer “Türkiye’de haykırışlarını AKP iktidarının bir türlü duymak istemediği taşeron işçiler vardı yıllarca. Taa ki Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, taşerona kadro sözü verene kadar. AKP iktidarının aklı başına geldi. ‘Amasız, fakatsız kadroya alıyoruz’ dediniz ama doğruyu söylemediniz. Bu Meclis’te tartışıp, uzlaşmada gece yarısı kararnamesiyle ucube bir sistem kurdunuz. Sorunu çözdük dediniz ama çözülmedi. Daha büyük eşitsizlik, adaletsizlik yarattınız” diye konuştu.

"Bu utancın sorumlusu AKP iktidarı" 

AKP iktidarının eşleri ve çocuklarıyla birlikte yüzbinlerce aileyi mağdur ettiğini söyeleyen Çakırözer’in TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün Türkiye'de neredeyse her evden ‘Taşerona kadro. Sözleşmeliye kadro’ sesleri yükseliyorsa, sosyal medyada her an ‘emekçinin umudu kadro’ ‘taşeron köleliğine hayır’ çığlıkları yükseliyorsa bu utancın sorumlusu, bu emek düşmanı AKP iktidarıdır! Aslında iki satırlık düzenleme bu haksızlığı bitirmeye yeter. Derhâl Meclis’ten çıkarmak yerine, işi yıllardır yokuşa sürüyorsunuz. Kaç kış geçti, işte yine kara kış kapıda, yüzbinlerce taşeron işçi, aynı işi yaptıkları kadrolu arkadaşlarından çok daha az ücretlere, yoksulluğa mahkûm ediliyor. 

"Hepsini tanıyorsunuz" 

Kim bu taşeronlar biliyor musunuz? Aslında hepsini tanıyorsunuz. 81 ilimizde, yüzlerce ilçede, belediyelerimizde bizim için çalışan emekçiler onlar. Kapımızın önünden çöpümüzü toplayan, mahalle parkımızın bakımını yapan, gece geçte olsa kanalizasyonu açmaya gelen, yaşlılarımızın evde bakımını yapan, en zor günümüzde, cenazemizde yanı başımızda olan, karda, kışta yolumuzu açan emekçiler onlar. Her gün selamlaştığımız otobüs şoförleri, güvenlik görevlileri onlar.

"Şehir Hastaneleriyle övünürken taşeronları unuttunuz" 

Sadece belediyeler mi? Hayır, diğer kamu kurumlarında da yüzbinlerce emekçi, kadro ve eşit işe eşit ücret bekliyor, onları da tanıyorsunuz. Her biri ölümle burun buruna. Ailesini, evlatlarını haftalarca görmeden çalışan sağlık emekçileri mesela, geçen yıl onları kahraman ilan ettik, alkışladık ama haklarını hâlâ vermiyoruz. Hastanede sizi karşılayan resepsiyonist, hastalarımızı acile taşıyan ambulans şoförlerimize, tetkiklerinizi gerçekleştiren radyoloji teknisyenleri, teknikerleri, laborantlar, kimyagerler, radyoloji görüntüleme ve sterilizasyon çalışanlarına; diş protez ihale çalışanları, fizik tedavi ve diyaliz seans usulü ihale çalışanları, yemekhane çalışanları... Şehir hastanelerinin devasa binalarıyla övünmeyi biliyorsunuz ama içindeki on binlerce taşeronun alın terinin karşılığını vermiyorsunuz. 

"Karayollarında, PTT'de binler kadro bekliyor" 

Yine, Demiryollarında, Devlet Hava Meydanlarında, Karayollarında, PTT'de, şeker fabrikalarında ağır şartlarda çalışan binlerce emekçi kadro bekliyor. Doğa Koruma, Millî Parklar, TİGEM çalışanları; DSİ, polisevi, öğretmenevi çalışanları kadro bekliyor. Göç İdaresinde veri güncelleme personeli, TRT'de özel hukuka tabi personel hepsi taşeronda, hepsi kadro bekliyor, hepsi alın teri dökmekten gocunmuyor; çalışmaktan, bizlere, bu ülkeye hizmet etmekten mutluluk duyuyor. Hepsinin tek bir talebi var: Kadro yani eşit işe eşit ücret. Çok mu? Hayır, hiç değil. Geçmediğimiz yollardan, köprülerden, uçmadığımız hava limanlarından; bin odalı yazlık-kışlık saraylarımızdan, kamudaki araç savurganlığından; bakan yardımcılarına, saray danışmanlarına, eski vekillere dağıttığınız 5 tane, 6 tane ballı maaştan kısıp taşerona vermek çok mu zor? Hayır, hiç değil. 

"Devlet evlatları arasında ayrım yapmaz" 

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sivas'ta Karayollarındaki taşeron işçilerimize söylediği gibi ‘Devlette taşeron olmaz, devlet işçi çalıştırır, kadrolu işçi çalıştırır’ Devlet, evlatları arasında kadrolu, sözleşmeli, taşeron diye ayrım da yapmaz! O zaman ‘Hodri meydan!’ diyoruz. İşte, bugün 3 Grup Başkan Vekilimizin imzasıyla bu teklifi önünüze getirdik; açık ve net. Oy verip bu teklifi kabul ederseniz 450 bin taşeron işçimiz sürekli işçi kadrolarına geçirilecek; aileleriyle milyonları bulan taşeronların talebi de bu. AK PARTİ'li, MHP'li milletvekili arkadaşlarımıza sesleniyorum: Lütfen, her gün, hayatlarımızın her anına dokunan, bizler için alın teri döken taşeron kardeşlerimizi düşünerek oyunuzu verin. Bu kadro o emekçilerin hakkı mı değil mi? Elinizi vicdanınıza koyun, karar verin. Az sonra göreceğiz; kimlerin eli kalkacak, kimlerin eli inecek.  Umuyorum ki, hepimiz, 600 milletvekili de taşeron işçilerden yana karar verelim. Bir duyalım, bunu güzel söylüyorsunuz MHP'ye, kaç bin kişiyi çıkardınız CHP'li belediyelerden? Buna cevap verin. Ama siz yapmasanız da umutsuzluğa yer yok, az kaldı. Millet bu emek düşmanlarını iktidardan kovduğundan Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında ilk yapacağımız iş Türkiye'yi taşeron ayıbından kurtarmak olacak.”