eskisehirekspres.net ÖZEL RÖPORTAJ

Proje ve çalışmalarımız aralıksız sürüyor

Göreve gelmiş olduğunuz günden buyana yapmış olduğunuz çalışmaları anlatır mısınız?

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 65,26’lık bir oy oranıyla halkımız bizi göreve layık gördü. Seçildiğimiz günden bu zamana kadar ilçemize hizmet edebilmek ve gönüllere dokunabilmek adına proje ve çalışmalarımızı aralıksız yürütmekteyiz. Çalışmalarımızı ilke edindiğimiz, halka hizmet Hakka hizmet,  düsturuyla sürdürmekteyiz. 

Doğalgaz tamamlama çalışmaları başladı

İlk önce Sarıcakaya için en büyük projelerinden biri olan doğalgaz çalışmalarını başlatabilmenin haklı gururunu yaşadığımızı belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Bu konuda bize destek olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tüm milletvekillerimize ve il başkanımıza ilçem ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Şuan doğalgaz tamamlama çalışmalarımız başladı. Çok yakın bir zamanda ilçemiz merkezinde doğalgaza kavuşmayan bir ev kalmayacak. 

Yıllardır açıldı-açılacak denilen yolumuzu açtık

Yıllardır muallakta kalmış ‘ha bugün, ha yarın yapıldı, yapılıyor’ diye belirtilen ve ilçemiz için büyük projeler arasında yer alan Sarıcakaya-Eskişehir yolunun ilk etabını tamamlayıp hizmete açmak bize nasip oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, milletvekillerimiz, il başkanımız, daire amir ve müdürlerimiz ile koordineli bir şekilde yaptığımız görüşmeler neticesinde yolumuzun ilk etabı tamamlanarak şuan kullanıma açılmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Eskişehir’i ziyaretinde yolumuzun 2023 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacakları müjdesini verdi. 

50 bin metrekare kilit taş

Biz seçim öncesi Sarıcakayamız için ne vaat ettiysek hepsini tek tek yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte 2019-2023 yılları arasında kilit parke taşı ve bordür döşenmeyen tüm sokaklarımız öncelikli hedeflerimiz arasında yer alırken şuana kadar 14 mahallede yaklaşık 50 bin metrekare kilitli parke taşı ve 10 bin metre bordür döşeme çalışması yapılmıştır. Ve halen bu çalışmalarımız devam etmektedir. 

Sosyal tesis alanları inşaa ettik

Sosyal donatısı bulunmayan mahallelerimize sosyal tesis alanları inşa ettik. Bu kapsamda seçim vaatlerimiz arasında yer alan Örencik mahallemizdeki sosyal tesis alanımızı tamamlayarak vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Beyköy Mahallemize de halkımızın mevlit, düğün, davet ve özel günlerde kullanabilecekleri bir Sosyal Tesis alanımızı hizmete açtık. Diğer tüm mahallelerimizde bakım ve onarıma ihtiyacı olan Sosyal Tesis alanlarımızı da yeniledik. Camilerimiz, İmam Evlerimiz ve köy konaklarımızı da baştan aşağıya bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik.    

Sebze yıkama yerleri oluşturduk

Eskişehir’in Akdeniz’i olarak bilinen ilçemiz tarımcılıkla ön plana çıkmaktadır. Mikro klima iklimi sebebiyle de ürün çeşitliliği bol olan bir yerdir Sarıcakaya. İlçemizde seracılık her geçen gün gelişmekte olup, yoğunlukla İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlerin yeşillik ihtiyacını karşılanmaktayız. Biz ilçemizde iyi tarım uygulamalarını geliştirerek katma değeri yüksek ürünler üretmek amacı ile ölçeği büyük tarımsal faaliyet gösterecek üreticilerin sayılarını artırmamız lazım. Bu kapsamda ilçemiz ve mahallelerinde bulunan hallerin iyileştirilmesi çalışmalarımız devam ediyor. Tüm hallerimizde Sebze ve Meyve Yıkama yerlerini inşa edip, eksik ya da onarıma ihtiyacı olan yerleri de yeniledik. Ayrıca mahallelerimize Pekmezevleri ve Köy Fırınları da kurduk. Mayıslar Mahallemizde inşaatına başladığımız Yöresel Ürün Satış yerini de en kısa sürede hizmete sunacağız. 

Biz de borçlu bir belediye aldık

Nasıl bir belediye aldınız? Belediyecilik anlamında ileriye yönelik hedefleriniz neler?

Her belediyede olduğu gibi biz de borçlu bir belediye aldık. Görev süresince yaklaşık 1.5 yıl boyunca borcumuzu ödemeye çalıştık. Ve bunda da başarılı olduk. Tabii ki devlette devamlılık esastır. Bir taraftan borcumuzu öderken bir taraftan da hizmetlerimizi aksatmadan devam ettiriyoruz. Ben sadece belediyeyi acze uğratmaktan imtina ederim. Devletimizdeki bunca daralmaya ve iller bankasından alınan ödeneklerimizin azalmasına rağmen biz hem araç-gerecimizi faal tuttuk hem de çalışanlarımızın maaşlarını aksatmadan ödedik.  Asıl önemli olan borçlu olsak da vatandaşımıza hizmet edebiliyor muyuz? Onların isteklerini karşılayabiliyor muyuz? Buna bakıyoruz. Ve Rabbime şükürler olsun ki hizmet konusunda ufak çözüme kavuşacak sorunların haricinde önem arz eden büyük bir problemle karşı karşıya kalmadık. Dediğim gibi halkımız bizi hizmet için göreve layık gördü ben ve ekibimde en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Öncelikle tarım alanında geleceğe yönelik bazı projelerimiz olacak. Çiftçimizin alın teri emeğine bir ölçüde biz katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize. Şuan Kuşkonmaz ve Nektar üreten iki özel firmamız yurtdışına bu ürünleri ihracat da yapıyor. Biz bu ürünlerin dışında alternatif olarak başka hangi ürünlerimizi yurtdışına pazarlayabiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. Tarımın yanında doğa ve eko turizmi yüksek olan bir ilçeyiz. Ve bu alanda da bazı projelerimizi faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Diğer yandan hayata geçirmek istediğimiz projelerimiz açısından ön planda tuttuğumuz ve üzerine yoğunlaştığımız Kurutma Tesisi projemizdir. Bu projeyle çiftçilerimiz artık ürününü kurutarak da para kazanmış olacak. 

Sosyal sorumluluk projelerimiz devam ediyor

Sarıcakaya Belediyesi ve Türk Telekom işbirliği kapsamında ilçemizdeki iki mahallemize fiber altyapı imkanı sağladık. İğdir ve Kapıkaya mahallelerimize yaklaşık 7 kilometrelik bir fiber altyapı oluşturuldu. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında engelli çocuğu olan ailelerimize de destek oluyoruz. Kadınlarımıza yönelik yine bu kapsamda anlamlı günlerde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında vizyona giren ‘İyi ki Varsın Eren’ filmini gösterime sunduk. Ramazan aylarında Belediyemiz tarafından toplu iftar programları gerçekleştirdik. Gıda yardımlarında bulunduk. Her Cuma ilçemizde kurulan semt pazarımıza mahallelerimizden pazara gelen vatandaşlarımızı da ücretsiz olarak getirip götürdük. Halen devam ediyoruz. Tüm mahallelerimize deki parklarımıza da sağlıklı spor aletleri koyduk. Çocuk oyun parkları olmayan mahallelerimize çocuk oyun parkı yaptık. Bakıma ihtiyacı olan mevcut parklarımızı da yeniledik.  

İlçemiz doğa turizmi potansiyeline sahip

Dünyada ve Türkiye’de turizm sektörünün giderek gelişmesi ve zenginleşmesi ile günümüzde birçok turizm çeşidini ortaya çıkarmaktadır. Klasik yaz ve kış turizminin yanı sıra geliştirilen yeni turizm çeşitleri de alternatif turizm olarak adlandırılmaktadır. Korunan alanlar başta olmak üzere Fauna açısından bakıldığında ilçemiz Sarıcakaya’da kuş gözlemciliği, av turizmi ve çeşitli doğa turizmi türlerinin geliştirilebileceği önemli ekolojik alanların olduğu tespit edilmiştir. Halen doğaseverler tarafından kullanılan ve potansiyel olarak tespiti yapılan doğa yürüyüş yolları, bisiklet rotaları ve çadırlı kamp alanları ile kaya tırmanış alanları doğa turizm arzı kapsamında değerlendirilmiştir. Sarıcakaya sahip olduğu doğal varlıklarla söz konusu hedef gurubun ihtiyaçlarına hitap edebilecek bir turizm potansiyeline sahiptir. Sarıcakaya’da eko turizmin gelişmesine katkı sağlayabilecek öngörülen doğal varlıklar; ormanlar, termal su kaynakları (maden suyu gibi), akarsu ve göl, tıbbi ve aromatik bitkiler, anıt ağaçlar, dağcılık ve dağ sporları turizmi olarak belirlenmiştir. Sarıcakaya ilçesi sahip olduğu mikrokilima iklim, doğal, tarihi ve kültürel özellikleri ile eko turizm için yüksek potansiyele sahip bir bölgedir. Bu amaçla gelecek turistlerin öncelikle barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bungalov ağaç evler butik otel projesini de biran önce faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. 

Bir eylem planı ile bu durumu değiştirmeliyiz

Sarıcakaya’nın geleceği hakkında neler söyleyeceksiniz? 

İlçemizin önemli sorunlarından biri tüm tarımsal alanlarda olduğu gibi bilinçsiz ilaç kullanımı. Biz ilçemizde ilaç kullanımını kontrol altına almamız lazım. Gereğinden fazla ve gelişi güzel bir ilaç kullanımı hem bizi hem de topraklarımızı yok edecek. Bir eylem planı ile bu durumu değiştirmeliyiz. Bir de bunun yanında arazilerin satılması gibi bir problemle karşı karşıyayız. Son zamanda yaşadığımız pandemi döneminde arazilerin el değiştirmesi işi biraz daha hızlandı. Ben buradan halkımıza ne olursunuz arazilerinizi satmayın diye sesleniyorum. Satmak belki kolay olacak ama bizim çocuklarımız bu arazileri tekrar geri alamayacaklar. Ayrıca bizim vadimize hayat veren Sakarya nehrine kanalizasyonu olan yerleşim alanlarının giderlerinin akıyor. Bizim geçmişte su içtiğimiz Sakarya nehri bu gün yok. Hızla da yok oluyor. Bu zaman sürecinde altyapısal sorunumuzu da çözme gayreti içerisinde olduk.

Tarımın önemini anladık

Pandemi süreci Sarıcakaya’yı nasıl etkiledi? Yatırımlarda bir değişim oldu mu? 

Tüm Dünyayı etkisi altın alan Korona virüsle mücadele kapsamında belediye olarak bizde süreci iyi işletmek adına birçok çalışma yaptık. Kaymakamlığımız ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile ortaklaşa maske üretimimiz oldu. Ve ürettiğimiz maskeleri halkımıza ücretsiz dağıttık. Bunun yanında düzenli olarak umuma açık alanlar, çocuk oyun parkları, resmi daireler, toplu ulaşım araçlarımız da dezenfeksiyon çalışmaları yürüttük. Kurulan Vefa Sosyal Destek grubuna destek sağlayarak 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda günlük ihtiyaçlarını giderdik. İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği koronavirüs genelgesi kapsamında, Sarıcakaya Belediyesi ve iştiraklerinin kiracısı olan işletmelerden kapalı kaldığı süre zarfında kira almadık. Her hafta Cuma günleri ilçemizde kurulan pazarda esnaf ve vatandaşlarımıza kolonya, eldiven ve maske dağıtımını gerçekleştirdik. Bu süreçte elde ettiğimiz en önemli kazanım tarımın çok önemli olduğudur.

Başaraner: Siyasiler emekliyi sadece oy olarak görüyor Başaraner: Siyasiler emekliyi sadece oy olarak görüyor

Hep birlikte yaralarımızı saracağız

Ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinde sizlerin ne gibi katkısı oldu?

6 Şubat tarihinde ülkemizi derinden sarsan ve hepimizi büyük üzüntüye sokan o deprem felaketinde bizde teyakkuzda kalarak yaraları kendi gücümüz yettiğince bir nebze olsun sarmak adına deprem bölgelerine ekip sevk ettik. Bir Mobil Aşevi kurup ekibimizle beraber günlük yaklaşık Bin kişiye sıcak yemek ikram ettik. Personeliyle beraber bir Temizlik Kamyonumuzu Kahramanmaraş’a gönderdik. 500 Battaniye, 500 kişilik mont ve birçok depremzede ailemize de ayni yardım yaptık. Valiliğimizin koordinesinde ilçe halkımızın katkılarıyla da malzeme desteğinde bulunduk. Şuan ilçemizde misafir ettiğimiz depremzede ailelerimize Kaymakamlığımız ile ortaklaşa yardımlarımız halen devam etmektedir. Rabbim böyle felaketleri bir daha yaşatmasın. Bizzat kendimde deprem bölgelerinde bulunduğum için gerçekten yaşanılan durum çok üzücüydü. Allah devletimize zeval vermesin. Allah’ın izniyle hep birlikte bu yaraları da en kısa sürede saracağız.   

Kadın ve gençler söz sahibi

Kadın ve gençlere yönelik çalışmalarınız nelerdir? 

İlçemizdeki gençlerimize yönelik de Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz’e Gençlik Merkezi yapılmak üzere bir bina tahsis ettik. Şuan aktif bir gençlik merkezimiz mevcut.  Burada amacımız gençlerimizi bir araya getirerek daha dinamik bir altyapı oluşturmak, karar alma süreçlerinde gençlerimizin fikirlerinden faydalanmak, demokratik katılımı sağlayarak temsil kabiliyetlerini geliştirmek, kendi potansiyellerini ve güçlerini keşfederek, kişisel, toplumsal, siyasal, bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere ilgisini artırarak bu konularda söz sahibi olmalarını sağlamaktır. Sarıcakaya İlçe Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Kadınlar Kooperatifi ve Ziraat Odamızın ortak yürüttüğü Japonya Hükümetince de 90 bin dolar hibe almaya hak kazanan ‘Kadın Çiftçi Eğitim Merkezi’ projemizi faaliyete geçirdik. Bu projeyle özellikle kadınlarımızın sosyoekonomik kalkınması refah düzeyine ulaşacaktır. Gelir getirici faaliyetlerde bulunacaklardır. Burada kurulan serada topraksız tarım uygulamaları da öğretilerek ilçemiz üretimde yeni bir aşamaya geçmesi hedeflenmektedir. Tüm bu olumlu gelişmelerle birlikte kadınlarımızın proje kapsamında alacakları eğitimlerle, geleneksel üretim metotlarını birleştirerek hem aile bütçelerine katkı sağlamalarına hem de gelecek nesillere bu metotların aktarılmasına sebep olacaklardır. Amacımız her alanda gelişen bir Sarıcakaya meydana getirmek. Bu projede kırsal kalkınmaya öncelik vererek ilçemiz sınırları içerisinde tarım ve istihdamın gelişimine destek olmak istiyoruz. 

Gençlere tarım alanında iş imkanı

Gençlerimiz ilçede kalmak istemiyor. Göç veriyoruz. Bu nedenle ilçemizde tarımla uğraşan yaşlı bir nüfus hakim. Gençler büyükşehirler de hayatını devam ettirme gayreti içerisindeler. Oysa aile mesleği tarımla uğraşsalar inanın büyükşehirlerde asgari ücretle çalışma zorunluluğu ortadan kalkacaktır. Böylelikle tarımda daha çok kazanç elde edeceklerdir. Biz tüm bunları her fırsatta gençlerimize anlatıyoruz. Burada göç vermemek adına proje ve çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu kapsamda Üsküdar Belediyesi ile ortak bir projemiz oldu. Bu projemiz iki aşamalı olarak yürütmekteyiz. İlk aşamasında Sarıcakayalı gençlerimiz ürettikleri ürünleri Cumartesi günleri Kuzguncuk Bostanı'nda kurulan pazarda satıyorlar. Burada satışa sunulan ürünlerimizin şu andaki fiyatı normal piyasa fiyatlarının yarısından daha düşüktür. Projemizin ikinci aşamasında da yine ilçemizde üretilen doğal ürünlerimiz Üsküdar'da ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır. Yapılan bu uygulama ile hem üretenin hem de tüketenin mutlu olacağı bir zincir oluşturacağımıza inanıyorum. Böylesine anlamlı projede gençlerimize ve bizlere destek veren Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’e çok teşekkür ediyorum.

Yaşadığımız olumsuzluklara rağmen çalıştık

Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarımızı çok şükür aksatmamaya çalıştık. Bu kapsamda Hacı Hüseyin Eldem Kültür Evi binamızın restore çalışmalarının ardından son rötuşları tamamladık. Teşhir dolap ve camekanları konuldu. Önümüzdeki günlerde Sarıcakayalı hemşehrilerimizin hizmetine sunulacak. 1181 m2 kare alan üzerine kurulu olan Tarihi Hamam restore çalışmalarımız tamamlandık. Burasını faaliyete geçirdiğimizde Kafeterya ve oturma alanlarıyla Sarıcakayalı hemşehrilerimize hizmet verecek.

Laçin Göleti tamamlanıyor

Mahallelerimiz aşırı yağışlar sonrası konumları itibariyle selden etkilenmektedir. Çözüm olarak DSİ ile ortaklaşa çalışmalar yaptık. İlçemiz sürekli gelişmekte olan önü açık bir yerdir. Biz buna rağmen ilçemizin tarım ve turizm alanında da önümüzdeki süreçte adını sıklıkla duyabileceğimiz bir ilçe olacağına inanıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. İlçemiz Laçin Mahallesinde yapımı tamamlanma aşamasına gelinen göletimiz ile Dağküplü ve Düzköy Mahallelerimiz de yapılacak olan gölet çalışmasını milletvekilimiz Prof. Dr. Emine Nur Günay hanımefendi ile yakından takip ediyoruz. AK Parti ve CHP’li Meclis üyelerimizle birlikte Laçin Göleti sahasına giderek yapılan son çalışmaları da yerinde inceledik. Göletimiz şuan su alımı aşamasına geldi. 

İlçemize değer katacak

Eskişehir'de Sarıcakaya Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile ilçede yapımına başlanan 77 konutun çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Bu projemizde ilçemizde konut ihtiyacı göz önüne alınarak faaliyete geçmiştir. Şuan ilk etap çalışmalarımız 10 bin metrekarelik bir alanda yürütülmektedir. Bu alanda toplamda 77 konut ve 4 dükkan yapılacak. 32 adet 3+1daire ve 45 adet de 2+1 daire olmak üzere 10 dönüm arazi üzerinde 5 blok kurularak çalışmalar yürütülmektedir. TOKİ kura çekimlerinde konut hakkı kazanan vatandaşlarımıza da tekrar hayırlı olsun. Bu çerçevede ilçemizin bu ihtiyacını karşılamak adına desteklerini esirgemeyen hükümetimize, bakanlıklarımıza, milletvekillerimize ve parti başkanlarımıza ilçe halkımız adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bu önemli projemizin başlangıcı için bismillah dedik ve şuan itibariyle de TOKİ konutlarımız kendini göstermeye başladı. Mahalle konseptli olan TOKİ konutlarımızın yerleşim alanı, dükkânları, camisi, meydanı, parkları, peyzajı ve sosyal donatılarıyla nitelikli bir sosyal çevre imkânı sunacaktır. Doğalgaz hatlarından tutunda kanalizasyon hattına kadar gereken ne varsa bu yönde çalışmalarımız da devam etmektedir. Burası ilçemize değer katacak yeni bir yaşam merkezi konumunda olacaktır. Dediğimiz gibi öncelikli hedefimiz halkımıza en iyi şekilde layıkıyla hizmet edebilmektir. Bizi layık görerek görev yapmamıza fırsat verdiler, bende bu amaçla en iyi şekilde onlara layık olmaya çalışıyorum. Bu görev kutsal bir görevdir. Bizde görev yaptığımız sürece ona göre davranıp çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bize yaptığımız çalışma ve projelerimizi anlatabilme fırsatı verdiğiniz için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. İlçemiz gerçekten tarihi, kültürü ve doğasıyla ön planda olan ve İç Anadolu’nun Antalya sı olarak adlandırılan güzel bir ilçedir. Ancak halkımız elinde bulundurdukları arazileri elden çıkartıyorlar. Benim talebim arazilerini satmasınlar. Böyle kıymetli toprakları bir daha ele geçirmek, satın almak çok zor olacak. Varlıklarının kıymetini bilsinler.

İyi karar vermeleri gerekiyor

Genel seçimlere kısa zaman kaldı. Tüm partiler bu seçimin çok önemli olduğunu her platformda dile getiriyor. Oy kullanacak vatandaşlara seslenir misiniz? Yine ilk kez oy kullanacak gençler ve kararsız bir seçmen var onlara ne söylemek istersiniz?

Vatandaşlarımız ve gençlerimiz geleceklerini oylayacaklar. İyi karar vermeleri gerekiyor. Ülkemizi yarınlarda temsil edecekler. Güçlü nesil özellikle gençler, güçlü gelecek demek. Bu nedenle hem tekrar oy kullanacak vatandaşlarımızı, hem de yeni oy kullanacak gençlerimizi ‘Türkiye Yüzyılı’na katkı sağlamaya davet ediyorum. Bu ülke bizim. Ne kadar güçlü olursa bizde o kadar güçlü oluruz. Bu seçim bizim için çok önemli çünkü ‘Türkiye Yüzyılı’ başlıyor.