CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, haftalardır beklenen açıklamayı dün Afyonkarahisar’da yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yerel seçim kararını değerlendirdi. 

Saymaz’dan Hatipoğlu’na: Bunu da mı tefekkür edemiyorsun? Saymaz’dan Hatipoğlu’na: Bunu da mı tefekkür edemiyorsun?

Akşener’in ayrı ayrı seçimlere girelim açıklamasını değerlendiren Taşel “Bizim ilk günden beri düşüncemiz belli. Seçmen sandıkta iş birliğini yapar. Bizim belediye başkanlarımızla devam etmek istediğimizi de söylemiştik zaten. Seçmen birleştiriyor. İşbirliğini, güç birliğini seçmen sandıkta yapar. Eskişehir bunu uzun süredir zaten yapıyor. Denedi İYİ Parti bunu, geçmişte aday da çıkardı Odunpazarı’nda biz başarılı olduk. Çünkü belediye başkanlarımız başarılı işlere imza atıyor. Dolayısıyla Eskişehirliler de onun karşılığını veriyor ve seçimlerde adaylarımızı başa getiriyor” diye konuştu. 

“CHP’nin aldığı oy belli, bir sıkıntı yaşamaz”

Recep Taşel şöyle devam etti;

“Cumhuriyet Halk Partisi bir sıkıntı yaşamaz, aldığı oy bellidir. Yerel dinamikler daha farklı çalışır. O yerel dinamikler şimdiye kadar nasıl beş dönem, dört dönem, iki dönem belediye başkanı yaptıysa partimizi, yine partilerimizi belediye başkanı yapacaktır. Çünkü, Eskişehir önemli bir marka olmuş, aslında Türkiye’nin göz bebeği olmuş bir şehir. Belediye başkanlarımızın başarısı bunda çok önemli bir etkendir. Dolayısıyla Eskişehir’de bir ittifaka da ihtiyaç yoktur zaten. Eskişehirliler sandıkta gereğini yapar, ittifakı kurar. İttifakları genel merkezler belirlememeli. Bu iş yerel aktörlere bırakılmalı. Yerel aktörler nerede iş birliği yapılabileceği konusunda bir çalışma yürütebilirler. Ama Eskişehir’de özellikle merkezde buna ihtiyaç yoktur ve bu kararı yerel örgütler vermeli. En iyi tanıyan yereldeki, işbaşında olan örgütler ve teşkilatlardır. Seçmen sandıkta o iş birliğini yapıyor ve iş birliğini yaparak belediye başkanlarımıza görev veriyor, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler kazanıyor. Çünkü Eskişehir’de başarılı belediye başkanlığı yapıyorlar, o nedenle de seçmen tercihini bu yönde kullanıyor” 

Meral Akşener ne demişti? 

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, yerel seçimlere ilişkin şu açıklamada bulunmuştu;

“Buradan, tüm siyasi partilere de açık ve net bir çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin, hep birlikte; Vatandaşlarımızın, siyasi tercihlerini ve yerel özelliklerini yansıtacağı, bir rekabet ortamı oluşturalım. Gelin, hep birlikte; Türk siyasetinin, bugün içinde bulunduğu ve milletimizin aleyhine çalışan, siyasi pragmatizm sarmalından, çıkmasını sağlayalım. Gelin; tüm siyasi partiler, hep birlikte, ayrı ayrı seçimlere girelim ve milletimize hizmet için yarışalım. Yerel özellikler ve talepler doğrultusunda, elbette iş birlikleri olabilir. Ancak biz, İYİ Parti olarak; Hür ve millî siyaset anlayışımız gereği, gizli gündemleri olan, kendi menfaatleri için, bizim sırtımızda kurban kesen, şahsi hayallerini ve kariyerlerini önceleyen, mevcut güç ve siyasal ilişkilerine, destek arayan, marjinal ve bölücü yapılarla yakınlaşan, hiç kimseyle herhangi bir iş birliği yapmayacağız. Çünkü böyle bir iş birliğinin; Milletimize, hiçbir yararının dokunmayacağı gibi hem siyasete hem de partimize zarar vereceğini düşünüyoruz”

Kaynak: Nevin Bulut Atak, Eskişehir Ekspres