Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Beylikova İlçe Örgütü ile Aşağı Dudaş, Yukarı Dudaş, Aşağı Doğanoğlu, Yukarı Doğanoğlu Mahallesi sakinleriyle buluşarak ülke gündemi ve tarımsal üretimde yaşanan sorunları değerlendirdi: “Çiftçimiz, tarım girdilerindeki artış ve yüksek enflasyon altında üretemez hale getirildi. Bir yandan borç batağı, iklim krizi nedeniyle yaşanan kuraklık, diğer yandan elektrik ve mazot fiyatları nedeniyle üretici çok zor durumda. Böyle giderse ürünler tarlada kalmaya, hayvanlar yok pahasına kesime gönderilmeye devam edecek. Çiftçi üretmezse, güvenli gıda olmaz; gıda krizi baş gösterir.” dedi.

“Son bir yılda yem, gübre ve mazot fiyatlarının artışını takip etmekte artık zorlanıyoruz. Ziyaret ettiğimiz kırsal mahallelerde çiftçi, kredi çekerek borcunu borçla ödediğini; emekli maaşını tarımsal üretime yatırdığını söylüyor. Ekonominin kitabını yazdığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan’ın, faiz neden enflasyon sonuç diye diye fiyatları getirdiği durum ortada. Faizin günah olduğunun arkasına sığınan Erdoğan, çiftinin borçlarından faiz alınca günah olmuyor mu? Çiftçin Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi’ye borçları sürekli faizle katlanıyor. Yandaş şirketlerin borçları siliniyor, faizleri sıfırlanıyor.  Üretici tarım desteklerini zamanında alamıyor, desteklerde enflasyona bağlı artış olmuyor. Sürekli enerji zamlarıyla enerji şirketlerine sermaye transferi yapılıyor; yüksek elektrik faturaları çiftçinin belini büküyor. Çiftçi tohum alamadı, gübre atamadı, besici hayvanına yeterli yem alamadı.” sözleriyle kırsalda üreticinin nasıl zor durumda olduğunu anlattı.

CHP'li Çakırözer'den TBMM'de Kırım Sürgünü mesajı CHP'li Çakırözer'den TBMM'de Kırım Sürgünü mesajı

"Gıda krizi kapıda"

Tarım ve hayvancılıkta her geçen yıl üretim ve verimin düşmeye devam ettiğini söyleyen Süllü, Türkiye’nin böyle giderse bir gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek “AKP’nin 19 yıllık dışa bağımlı politikaları ve üreticiyi görmezden gelen anlayışıyla kırsalda üretim yok oluyor. Bu darboğazdan çıkış için derhal seçimin gerçekleşmesi, hesabın sandıkta sorulması gerekmektedir.” dedi.

Toplantının sonunda ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılan yeni üyelerin rozetlerini taktı.