Hürriyet Gazetesi Eskişehir’in tüm Türkiye’de meşhur olan lezzeti çibörek ile Kayseri kökenli olduğu bilinen mantıyı okurlarına sordu. Sosyal medyada iki hamur işi mantıyla çiböreği kıyasladı. 

Instagram’da gündem olan konu “Tercihiniz mantı mı olur çibörek mi” sorusuyla başladı. Bir kısım kullanıcı, sırf çibörek yemek için bile Eskişehir’e gidenlerin olduğunu anlatırken, hatırı sayılır oranda kullanıcı da tercihini mantıdan yana kullandı. 

İşte sosyal medyada gündem olan yorumlardan bazıları;

“Kişi başı birer porsiyon mantı, ortaya da bir porsiyon çibörek alırız.”

“Mantıyı evde yaparım. Yoğurdu ve sarımsağı bol olacak. Üzerine de tereyağında biberli sos gezdirmeyi severim.”

Eskişehir’de azminin karşılığın 57 yaşında aldı Eskişehir’de azminin karşılığın 57 yaşında aldı

“Mantıyı evde yaparım. Haşlamasını da kızartmasını da ayrı seviyoruz.”

“Tabii ki çibörek... Yanında da güzel bir hoşafla... Çibörek biz Tatarların milli yemeğidir. Mantıya da tabak börek deriz.”

“İkisini de çok severim ve dışarıda yerim. Eskişehir’de Papağan’ın çiböreği harikadır. Mantıyı haşlanmış, bol sarmısaklı yoğurtlu, yemeyi tercih ediyorum.”

“Çok zor bir soru... İkisi de tercihim. Mümkünse aynı anda ikisinden de yerim. Eskişehir’e sırf çibörek yemek için gitmişliğim var.”

“Kesinlikle aralarında seçim yapmam mümkün değil. Her ikisi de benim için çok lezzetli. Zamanında annemle birlikte yapardık. Şimdi kıymasına güvendiğim yerlerden alıyorum. Kayseri mantısı birinci önceliğim... Sarımsaklı yoğurdu da salçalı sosu da bol olmalı. Üzerinde de bol nane ve kırmızı biber olmalı. Geçenlerde izlerken MasterChef’te çok çeşitlilik gördüm. Çiböreğin içi sulu, dışı yağ çekmeden çıtır çıtır kızarmış olmalı. Eskişehir’de yedim. Evde hiç yapmadım. Mantı öncesi iki tane yerim.”

“Her ikisi de vazgeçilmez özel lezzetler... Mantı yapımı vakit alsa da derin dondurucuda saklanabilir olması pratiklik sağlıyor. Her zaman evde yapılabilir. Çibörek Eskişehir’de güzel... Evde çok güzel yapan komşularımız da var.”

“Çatlayana kadar yiyebileceğim ender yemeklerdendir mantı... Kızartmasını seviyorum ama haşlamanın yeri ayrı... İçi bol malzemeli olmalı. Üstünde yağda yakılmış naneyle seviyorum. Kayseri değil de hafif büyükçe kapatılanları daha çok seviyorum. Çibörekse ara ara aşerdiğim bir lezzet. Taze taze kızarıp yenmeli.”