Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen ilk kutlama Gökmeydan Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Parkı’nda yapıldı.  Kutlama etkinliğine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve eşi Türküz Kurt ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, Cumhuriyet ve Cumhuriyet Kadını temalı özel bir gösterim yaptı. Ardından de Odunpazarı Belediyesi’nin tüm birimlerinde çalışan kadın personeller sahneye çıkarak ‘Cumhuriyet Kadını’ olmayı anlatan konuşmalar yaptı. Kutlama etkinliğinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Halk Dansları Topluluğu muhteşem bir halk dansları gösterisi yaptı. Cumhuriyet Parkı’ndaki kutlamalar özel havuzda yapılan ses ve ışık gösteri ve hep birlikte marşların söylenmesi ile sona erdi. 

"Cumhuriyeti ikinci 100 yılda da bayram olarak kutlamaya devam edeceğiz" 

Kutlama etkinliğinde konuşan Başkan Kurt, konuşmasına “Bugün Türkiye’nin en büyük bayramı. Kutlu olsun” sözleri ile başladı. Cumhuriyet’in 99 yıl önce bugün ilan edildiğini vurgulayan Başkan Kut, Cumhuriyet’in 97 yıldır da bayram olarak kutlandığını belirtti.  Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “İkinci 100 yılında da bayram olarak kutlamaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizi eleştirenler, Cumhuriyetimizi tartışmaya açanlar hem gerçekleri bilmiyor hem de hayal aleminde yüzüyor. Cumhuriyet demek bilim demek, Cumhuriyet demek ilim demek, Cumhuriyet demek demokrasi demek, insanlık, sanat, kültür demek. Oysa başkaları, Cumhuriyet’i yıkmaya çalışan ve sistematik bir biçimde itibarsızlaştırmaya çalışan bir politika izleyerek ülkemizi bugünlere getirdi. Bugün Türk Milleti her günden daha fazla Cumhuriyet’e sahip çıkmak durumundadır ve çıkıyor da. Şu anda Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacaktır. Ve bunun bekçisi de bizler olacağız.  Herkesin bayramı kutlu olsun. Cumhuriyet sonsuza kadar yaşasın.”    

YKSM'de duygulandıran özel kutlama 

İkinci kutlama ise Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) yapıldı. Eğitmenliğini Serpil Vurucu’nun yaptığı Odunpazarı Belediyesi Sunuculuk Atölyesi öğrencileri ile YKSM eğitmenleri, Cumhuriyet’in ilanın 99’uncu yılına özel bir gösteri hazırladı. Yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın ürünü olan gece, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in 10. yılında yaptığı ve “En büyük bayramdır kutlu olsun” dediği konuşmasının yer aldığı bir video ile başladı. Videonun ardından sahneye çıkan Mustafa Batar, Nazım Hikmet tarafından kaleme alınan Kuvayi Milliye Destanı’nı okudu. Gecede Sunuculuk Atölyesi üyeleri Zeynep Eren, Atatürk ve Nine Anısını; Büşra Sipahioğlu, Parlayan Yıldız Cumhuriyet metnini okudu. Nuray Gürsoy, Halide Edip Adıvar’ın Sultanahmet Mitingini canlandırırken, Volkan Mutluer Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Efendiler şiirini; İbrahim Oruç ise Atatürk ve Şıh anısını; Naciye Ulusoy, Şenay Ertuna Tabak, Sinem Kobal Sönmez, Gül Taşdelen ve Özgül Özbil, Atatürk Oratoryosu’nu okudu. Atatürk ve Vals anısını anlatan minik sunucular Alya Derin Özyazıcı, Gözdenur Sakici, İsmail Şahin ve Türkay Yıldız, ardından da vals gösterisi yaptı. Sümeyra Demir Mustafa Kemal’in Kağnısı’nı okurken; Ayşe Akbıyık ise Cumhuriyet Şiirini seslendirdi. Gecede Mustafa Gündüzöz ise Kostakali Zeybeği ile izleyicilerin gönlünü fethetti.  Gecede sık sık Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün videolarına yer verilirken, YKSM Müzik Eğitmenleri İbrahim Turhan Arhavili İsmail, Gönül Onar ise Manastırın Ortasında, Vardar Ovası adlı eserleri seslendirirdi. Atölye üyelerinden Cansel Öztürk ise Fikrimin İnce Gülü adlı eseri icara etti. Oktay Şahin’in eğitmenliğini yaptığı YKSM Halk Dansları Ekibi ise Atabarı ve Artvin Yöresi Halk Dansları gösterisi yaptı. Metinlerin, şiirlerin okunduğu, şarkıların söylendiği bu duygu dolu gecede, Sunuculuk Atölyesi Üyeleri ‘Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne dikkat çekmek’ ve Atatürk sevgisi için sahneye Türkiye haritası yapbozu ile çıktı. Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Figen Engin’in bu yapbozun Anıtkabir ve Ankara’dan oluşan kısmı tamamlaması ile gece sona erdi.  Gecenin sonunda Sunuculuk Atölyesi üyeleri, Eğitmen Serpil Vurucu, YKSM eğitmenleri, protokol üyeleri ve geceyi izlemeye gelenler hep birlikte Memleketim şarkısını seslendirdi. Gecede ayrıca Şükriye Kotan ve Ayça Arslan Rengin sahneye çıkarak ‘Cumhuriyet Kadını’ şiirini seslendirdi.