Cumhuriyet şehri Eskişehir’de düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resmi törenlerin ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından birbirinden özel etkinlikler gerçekleştirildi. 

Gündüz bölümünde çok sayıda etkinlik yapılırken, akşam saatlerinde ise ilk olarak Amazon Kadınlar eşliğinde dragon ve kano gösterisi ile su kayağı gösterisi gerçekleştirildi. Köprübaşı’nda kurulan dev sahneden 29 Ekim için hazırlanan klipin yayınlandığı etkinlikte, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği dans olan vals ve zeybek gösterisi yapıldı. Dans sırasında  dev ekrandan Atatürk’ün fotoğrafları yansıtıldı.

Eskişehirlilerin büyük ilgi gösterdiği diğer bir etkinlik ise Fener Alayı oldu. Porsuk Çayı üzerindeki köprülerde ve kıyılarda yerini alan on binlerce cumhuriyet sevdalısına Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından Türk bayrakları dağıtıldı.

Köprübaşı başta olmak üzere, Adalar Porsuk Bulvarı, köprüler ve sokaklar insan seline dönüşürken, Porsuk Çayı Köprübaşı mevkiinden başlayarak bot ve gondollarla yapılan geçiş sırasında çalınan marşlarla Eskişehirliler büyük coşku yaşadı.

Işık gösterileri, meşaleler ve marşlar eşliğinde yapılan Fener Alayı’nda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Eskişehirli gaziler ve belediye meclis üyeleri bot üzerinden vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı.

Porsuk Çayı kenarında ve köprülerde ellerinde Türk bayraklarıyla büyük bir coşkuyla bayramı kutlayan Eskişehirlilere hitap eden Başkan Büyükerşen, “Sevgili hemşehrilerim, güzel Eskişehir’im, Cumhuriyet sevdalısı, Atatürk’ün askerleri Eskişehirliler; Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyet sizsiniz, Cumhuriyet biziz, Atatürk’ün dediği gibi Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi. Türkiye’nin yarınları daha iyi olacaktır. Bunu asla unutmayın. Atatürk’ün emanet ettiği ülkemizi yüceltmeye devam edeceğiz. Büyük Atatürk sadece Cumhuriyet’i kurmadı, yaptığı devrimlerle de çok büyük bir miras bıraktı. Atatürk bu yönüyle de büyük bir devlet adamıdır. Eskişehir’e, Cumhuriyet’e sahip çıkan Eskişehirliler bu coşkunuz, bu heyecanınız ne kadar güzel. Sizlerle gurur duyuyorum. Cumhuriyetimizin 99. yılı kutlu olsun. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Cumhuriyetimiz nice yüz yıllara ulaşsın” dedi. 

Kutlamalarda bir kız öğrenci çizdiği bayrak resmini Başkan Büyükerşen’e sarılarak hediye ederken, Büyükerşen de anlamlı hediye için teşekkür etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Fener Alayı ve çalınan marşlar eşliğinde büyük bir coşkuyla tamamlandı.