Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partileri tarafından düzenlenen iftar programına katılmak için Eskişehir’e geldi. İlk olarak parti il binasında basın toplantısı düzenleyen Başkan Davutoğlu, Eskişehir’in sorunlarını yakından takip ettiklerini belirtti.

Uzun yıllar boyunca çevre yolu sorununun hala çözüme kavuşturulamadığını kaydeden Davutoğlu, “Hasan Polatkan hava meydanı ile ilgili gelişmelerde de hava yolu şirketleriyle hava yolu ulaşımının Zafer hava meydanına ekonomik gerekçelerle yönlendirilmesini de doğru bulmuyoruz” dedi.

"Eskişehir'in meselelerini yakından takip ediyoruz" 

Makam arabasıyla Köprübaşına inen Davutoğlu, Eskişehir halkının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ardından parti binasına geçen Davutoğlu, Eskişehir’e Ramazan vesilesiyle bir kez daha ziyarette bulunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu aktardı. 

Eskişehir’in eşi Sara Hanım’ın memleketi olması hasebiyle ilk nişanlarının,  sözlerinin yapıldığı yer olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Eskişehir buradan gelin aldığımız bir yerdir. Ayrıca Eskişehir’i her vesileyle ülkemizim harman şehri olarak nitelediğim, Türkiye’deki hemen hemen bütün kesimlerin bir arada barış içinde, huzur içinde yaşadığı çok köklü bir geleneğe sahip bir ilimizdir. Ayrıca tabi güçlü sanayisi, genç tarım arazileri de Anadolu’nun bağrında başlı başına ülkede ekonomik bir havza niteliğindedir. Kavşak yollarının kesiştiği ve doğudan batıya, kuzeyden güneye giden herkesin bir şekilde, geçmişte de uğramak durumunda kaldığı güzel bir ilimiz” dedi.

Eskişehir’le ilgili meseleleri de yakından takip ettiklerini de dile getiren Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Uzun yıllardır Eskişehir’in çevre yolu sorununun çözülememiş olması hepimiz için önemli bir sorun niteliğindedir. Yine Seyitgazi yolu başta olmak üzere ilçe yollarındaki tamamlanması gereken birçok husus var. Eskişehir güçlü sanayisiyle bu alt yapıyı hak ediyor. Hasan Polatkan hava meydanı ile ilgili gelişmelerde bu hava yolu şirketleriyle hava yolu ulaşımının Zafer hava meydanına ekonomik gerekçelerle yönlendirilmesini de doğru bulmuyoruz. Eskişehir hava yolu ve ulaşımı bakımından da, kara yolu ulaşımı bakımından da çok potansiyele sahip bir ilimizdir. Yine de Eskişehir hak ettiği yeri bundan sonra daha güçlü bir şekilde elde edecektir. Gelecek Partisi olarak bütün ülkede olduğu gibi Eskişehir’de de örgütleniyoruz. Eskişehir’in merkezinde güzel bir il başkanlığında da hizmet yürütüyorlar. İnşallah bundan sonra daha sık bir şekilde Eskişehir’e geleceğim.”

"Gelir adaletsizliği uçurum haline dönüştü" 

Ülke olarak çok sert bir kara kış geçirdiklerini de dile getiren Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece kara kışın soğuk, iklim olarak sertliği değil elektrik, doğalgaz faturaları, hayat pahalılığı yüzde yüzde 15’e varan üretici enflasyonu, yüzde 61’e varan tüketici enflasyonu tabi bunlar resmi rakamlar. Gerçek hissedilen enflasyon çok daha yüksek. Buna karşılık gelir adaletsizliğinin uçurum haline dönüştüğü bir kara kış geçirdik. Birçok ilimizde, birçok ilçemizde, köyümüzde doğalgaz ödeyememek dolayısıyla çok zor şartlar altında kalan hatta donan vatandaşlarımız oldu. Esnafımızın sıkıntıları her geçen gün artıyor. İntihar eden esnaflarımızın sayısında, geçim sıkıntıları dolayısıyla intihar eden esnafımızın sayısındaki artışlar hepimiz için gerçekten hem üzücü hem de suç. Tarım konusunda nişe başlı başına bir yıkım yaşanıyor bütün Türkiye’de.  Türkiye geniş tarım arazilerine sahip ve kendi kendine yeter bir ülke olmaktan süratle çıktı.  Ve özellikle girdi maliyetlerinde olan artışlarla birlikte son günlerde gübre, mazot, yem fiyatlarındaki artışla birlikte hayvancılık yapan, besicilik yapan vatandaşlarımız, çiftçilerimiz besiciliği bırakıyorlar. Balıkesir’de kısa bir sürede 28 bin büyükbaş hayvan kesime gitti. Birçok yerde de benzer olaylar. Besiciler ellerindeki hayvanları keserek geçimini temin etmeye çalışıyorlar. Bu alandan çöküyorlar. Diğer taraftan gübre fiyatları öylesine bir hal aldı ki ülkemizin birçok yerinde gübre atamadı çiftçilerimiz toprağa. Bütün bunlar üretim alanında yaşanırken, üretim daralması söz konusuyken kur korumalı mevzuat adı altında sadece bankada hesabı olan bir grup rantiye sınıfına son 3 ay içinde 14 milyar Türk lirası kaynak aktarıldı.10 milyar 800 milyon da vergi muafiyeti toplam da hazineye 25 milyara mal olan bir rantiyeci sınıf var. Toplam bu yıl çiftçilere bütçeden verilen rakam, destek ise sadece 29 bin lira. Köprü geçiş garantili, hazine garantili işletmelere özenen miktar ise 60 milyarı geçiyor. Böyle bir yapılandırmanın sürdürülmesi mümkün değil.  Bütün bu yıkım sürecinden ülkeyi çıkarabilmek için çok kararlı bir şekilde mücadele yürütüyoruz Gelecek Partisi olarak.  Hem ekonomi ekibimizle iktidara geleceğimiz çalışmaları sistematik şekilde topluma anlatıyoruz.”

"Parti olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iddialıyız" 

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanlığına aday mısınız sorusuna da yanıt veren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Siyasi partiler ülkede iktidara, iktidarı sahip olmak için kurulurlar. Yani o bakımdan da bütün siyasi partiler için kendi partilerinin genel başkanlarının aday olmasından daha doğal bir durum yok. Biz de siyasi partimizi, Gelecek partimizi kurarken en iddialı şekilde kurduk.  O bakımdan hem TBMM seçimlerinde hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iddialıyız. Ancak geldiğimiz tablo öyle bir tablo ki hepimizin hem kişisel hem de parti hesaplarının ötesinde uzlaşı kültürüyle Türkiye’yi bütün bu karanlık dehlizden çıkarmamız lazım.  O bakımdan 6’lı masada 6 muhalefet lideriyle başlatmış olduğumuz süreç Türkiye için önemli bir eşiktir.  Psikolojik olarak halkımıza büyük güven vermiştir. O masa etrafında bütün bunları konuşup Türkiye için en doğru karar neyse onu hep birlikte alacağız.”

CHP'li Çakırözer'den TBMM'de Kırım Sürgünü mesajı CHP'li Çakırözer'den TBMM'de Kırım Sürgünü mesajı

Konuşmaların ardından Davutoğlu esnafla bir araya gelerek, partilerini iftar programına katılım gösterdi.