Sağlık ekiplerinin zamanla yarışı anbean kameraya yansırken, Hasan Basri Aslan’ın eşi ve 3 çocuğunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Hasan Basri Aslan’ın bu sözleri, Soma maden kazasında ambulansa binen madenci Murat Yalçın’ın, “Çizmelerimi çıkarayım sedye kirlenmesin” sözlerini akıllara getirdi. Eskişehir’den gönüllü olarak deprem bölgesine gelen Acil Tıp Teknisyeni Feride Gökçe Doğan, Saliha Tuğçe Kağnıcıoğlu ve ATT Mehmet Davarcıoğlu, Nurdağı’nda bir apartman boşluğuna eşi ve çocuklarıyla düşen Hasan Basri Aslan’ın kurtarılması operasyonuna katıldı. Hasan Basri Aslan, eşi ve 3 çocuğu 130. saatte enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Bütün arama kurtarma ekipleri ve sağlıkçılar Aslan’ın iyi olması için dua etti.

Enkazdan çıkarılan Hasan Basri Aslan'ın oksijen verilmek istenirken sağlık görevlilerine, “Ama ben çok kokuyorum. Sizi rahatsız ediyorum” sözleri 112 ekibine duygusal anlar yaşattı. Sağlık görevlilerinin akıllarına Soma’daki madenci gelirken, canla başla çalışan görevliler, “Hiç önemli değil. Senin sağlığın önemli” karşılığını verdi. Hasan Basri Aslan, zamanla yarışan 112 sağlık görevlileri tarafından en yakındaki 112 helikopterine oradan da Gaziantep’teki hastaneye sevk edildi.

O anları ve duygularını İHA muhabirine anlatan sağlık personeli Feride Gökçe Doğan, "Eskişehir’den göreve geldim. Gönüllü olarak direkt yola çıktık. Depremin 130. saatinde vakanın enkazdan canlı çıktığına dair telsizden anons geçtiler. Derhal bölgeye intikal ettik. Olay yerinden 5 kişi çıkarıldı 130. saatte. 3 çocuk ve anne baba olmak üzere. Ambulansa aldığımız kişi ailenin babasıydı. Apartman boşluğuna düşmüşler. Burunları dahi kanamamıştı. Hastayı alır almaz helikopter ambulansa naklini sağladık. Tekrar merkezden Nurdağı Sahra Hastanesi’ne dönüş yaptık. Hasan Basri Aslan’ın 'Ama ben kokuyorum, sizi rahatsız ediyorum' sözleri bize Somalı madencileri hatırlattı. Çok duygulandık. Tüm depremzedelere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Allah kaybettiğimiz depremzedelerimize rahmet eylesin, yakınlarına da başsağlığı dilerim. Kurtarılan her can bizi ve tüm Türkiye’yi mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Acil Tıp Teknisyeni Saliha Tuğçe Kağnıcıoğlu da, “Bir sağ hasta çıkar mı enkaz altından, bir kişiye yardım elimiz dokunur mu diye vakalara gidiyoruz, hep cenazeler çıkıyor, bu bizi çok üzdü. 130 saat sonra sağ birisinin çıkması gerçekten inanılmaz kurtuluş. Bu olay bizi fazlasıyla duygulandırdı. Hastanın da 'kokuyorum' demesi, enkazın altından çıkmış, yardım etmeye çalışıyoruz, 'kokuyorum' deyip de hala bizi düşünmesi o anda çok duygulandık. Gözyaşlarımızı tutamadık. Hem müdahalemizi yaptık, hem duygulandık” dedi.