Eskişehir ziyaretinde konuşan Müsavat Dervişoğlu, genel seçimlerde yanlış isimlerle yola çıkıldığını düşünüyor musunuz sorusuna şu yanıtı verdi;

“Hayır, özellikle Eskişehir genelinde öyle bir şeyi düşünmüyorum. Ben kendisini tanımıyorum, teşkilatımızın da onun birinci sıradan aday gösterilmesine önemli katkısı var, burada bir temayül yoklaması gerçekleştirildi.  Üyelerimiz tarafından oy kullanıldı. Kendisi de oradan zaten birinci olarak çıktı. Yani yukarıdan yazılmış birisi olsaydı farklı bir cevap verip sorumluluk üstlenebilirdim. Bu teşkilat ona güvendi temayülde oy verdi, bu millet ona güvendi oy verdi. Bu millet ona neden oy verdi, İYİ Parti’nin adayı diye. İYİ Parti’nin siyasi konumu neydi o seçimlerde, Millet İttifakı. Kime karşıydı Erdoğan ve onun partisine karşıydı. Nereye gitti şimdi Tayyip Erdoğan’ın beşiğine, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de bağrına gitti. Ben bir şey diyemem ona. Saygı sınırında kalarak konuşmaya gayret sarf eden biriyim. Makul bir dil kullanmayı tercih ediyorum. Aksi bir şey söylersem de arkadaşlarımız bizi yadırgar. Biz hangi hatayı yaptık da onu birinci sıraya getirdik diye bir arayış içinde değiliz. Biz mevcut duruma bakarak, onun yaptığının ne büyük bir yanlış ve hata olduğunu tanımlamakla yetiniyoruz” 

Partilerinde meydana gelen istifalarla ilgili konuşan Dervişoğlu “İstifa tek taraflı bir karardır. Biz Türkiye’nin önüne bir üçüncü alternatifin gelmesinin demokrasi açısından önemli olduğunu söylüyoruz. Bazı arkadaşlarımız ittifaksız bu süreçte partimizin başarı elde edebilme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyorlar. Ben bunu söyleyenlere şunu söylüyoruz, bugün şu partiyle ertesi gün bu partiyle ittifak yapacaksınız ne zaman milletin umudu olacaksınız? Milletin kantarına çıkıp kendimizi tartmak istiyoruz. Millet kendi iradesiyle bizim adaylarımıza teveccüh gösterir onları da belediye başkanı yaparsa memlekete hizmet etme yolculuğumuzu sürdürürüz. Ama bu kararımızdan ötürü milletimiz herhangi bir siyasi faturayı bize keserse de sonuçları üzerinde düşünürüz” dedi. 

“Siyasetin kolaycıları ve zafer hırsızları da elbette ki olacaktır”

Dervişoğlu partilerinden istifa eden Hatipoğlu ile ilgili sert konuştu. Dervişoğlu, “CHP ile olan ittifaka karşı çıkıp AK Parti ile ittifak kuralım diyenlerin sözüne uyarsak, İYİ Parti’nin bir kuruluş hikayesi var, o hikayeye aykırı davranmış oluruz. Dolayısıyla İYİ Parti hiçbir siyasi partinin seçim zaferi aparatı olmak üzere kurulmadı. İYİ Parti bu büyük millete büyük vaatlerde bulunarak iktidar olmak üzere kuruldu. Siyasetin kolaycıları ve zafer hırsızları da elbette ki olacaktır. Başka zaferleri kendisinin zaferi gibi tarif etmek isteyenler de olacaktır. Biz zafere koşmak istiyoruz.”

Dervişoğlu’ndan Hatipoğlu’na: Bunun adı siyaseten haramzadeliktir

Müsavat Dervişoğlu söyle devam etti; 

CHP’de aday belirleme nasıl olacak? Eskişehir’de… CHP’de aday belirleme nasıl olacak? Eskişehir’de…

“İstifa eden bir milletvekili arkadaşımız var. Biz partimizden istifa etmiş hiç kimsenin arkasından bir şey söylemeyiz. Olumsuz beyanlarda da bulunmayız. Çünkü bu bize düşmez, tek taraflı bir karar olduğu için. Ama iktidar partisine kendisini aday yapmak üzere o partinin genel başkanı tarafında yakasına rozet takıyorsa bilinmesini isterim ki kendisini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan oylar Eskişehir’in oylarıdır, İYİ Parti’nin oylarıdır. Kendisine İYİ Partililer tarafından kendisine gönül verilmiştir, buna bağlı olarak da oy verilmiştir. Eskişehir’in kendisine verdiği gönlü ve yine Eskişehir’in kendisine verdiği oyları iş adamı aklıyla başka bir yere ciro edemez. Bunun adı siyaseten haramzadeliktir. Kendisini tanımıyorum, bana göre nasıl geldiyse öyle gitmiştir. Ama Eskişehir’in kendisine verdiği gönlü başkasına ciro edemez, başkasına kiraya veremez. Bunun adı tekrar söylüyorum haramzadeliktir. Gönlünü başka bir yere pazarlamıştır. Gönlünü başka bir yere ciro etmiştir. Eskişehir’in gönlünü başka bir yere kiraya vermiştir”