Suat Başaraner, Filistin halkının yıllardır sömürgeliği, işgalleri, sürgünleri, katliamları yaşamış bir halk olduğunu belirterek “Bugün de ‘Gazze'yi sileceğiz’ diye haykıranlar tarafından, sivil yerleşim yerleri, hastaneler, okullar ayırt etmeden Filistin halkının üzerine bombalar yağdırılmaktadır. 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan ve günlerdir şiddeti artarak devam eden saldırılar karşısında DİSK Emekli-Sen olarak tutumumuz açıktır. Savaşlar her zaman önce işçilerin, emekçilerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların yaşamını tehdit etmiş, ekonomik, sosyal ve politik hakların askıya alınmasına neden olmuştur” dedi. 

Eskişehir yanmasın diye canlarını dişlerine taktılar: Vatandaşlara yeni uyarılar Eskişehir yanmasın diye canlarını dişlerine taktılar: Vatandaşlara yeni uyarılar

“DİSK Emekli-Sen savaşa karşı”

Başaraner şöyle konuştu;

“Hamas'ın sivil halka yönelik saldırılarının onaylanması mümkün değildir. Diğer yandan Hamas'ın tarih sahnesine çıkmasının koşullarının batılı devletler tarafından hazırlandığı ve bugün de yine ABD ve diğer emperyalist hükümetlerin, İsrail'in savaş politikasını desteklediklerini beyan ettikleri göz ardı edilmemelidir. DİSK Emekli-Sen, hiçbir gerici saldırıya alkış tutmamakta; ancak tüm dünya halklarına Filistin halkının özgür yaşam hakkını savunma çağrısı yapmaktadır. Filistin halkına yaşatılan zulüm yalnızca bugünün konusu değildir. Siyonist İsrail iktidarının işgal ettiği topraklar, on yıllardır Filistin halkına yönelik barbarca saldırılara sahne olmuştur. Bir asra yakın süredir zorla yerlerinden edilen, tank ve tüfekler karşısında taşla direnen Filistin halkının geleceğini tayin etme hakkı kendine aittir. DİSK Emekli-Sen, direnen Filistin halkının yanındadır” diye konuştu.