Doğduğundan beri görme yetisi olmayan, anne-babası ayrıldığı için dedesi Mehmet Güçlü, babaannesi Gülizar Güçlü ile birlikte büyüdü. 5 yaşında başladığı müzik aşkını ilkokul ve ortaokulda emekli öğretmen Emel Yeşilkay ve müzik öğretmenlerinin desteği ile geliştirdi.

Küçük yaşlardan beri hayatından müziği eksik etmeyen Helen Anadolu Üniversitesi’ne kesin kaydını yaptırmak için Eskişehir’den döndükten sonra duygularını Sözcü’ye anlattı.

“Benim için görmemek engel değil yapamamak engel”

“Benim için en büyük engel görmemek değil. Bir şeyleri yapamamak. Ben asla umudumu yitirmedim. Sesimin ve kulağımın gücünden etkilenen hocalarımın beni doğru yönlendirmesiyle bugün ileride iyi bir sanatçı olabilmek için ilk adımı attım ve kaydımı yaptırdım. Umudumu asla yitirmedim, hayallerimin peşinden gittim ve gerçekleştirdim” diye konuştu.

Bodrum’daki Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’ni takdirname ile bitiren Helen Güçlü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nü kazandı. Güçlü 4 yıl eğitim göreceği üniversiteye kayıt yaptırıp Bodrum’a döndü ve Eskişehir’de başlayacağı yeni hayatını heyecanla bekliyor.