Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, modern sulamayı yaygınlaştırmak, tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışmalarını sürdürüyor. 

Eskişehir ve ilçelerinde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine önemli katkı sağlıyor. Bu çerçevede, Eskişehir’in Günyüzü ilçesinde 44 bin 730 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan ‘Eskişehir Yukarı Sakarya İlyaspaşa Sulaması’ projesinin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

Eskişehir'de zam hesaplarında kafalar karıştı: İşte kira zammında detaylar Eskişehir'de zam hesaplarında kafalar karıştı: İşte kira zammında detaylar

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyle ilgili yaptığı açıklamada “Projenin tamamlanmasıyla birlikte Eskişehir ili Günyüzü ilçesi İlyaspaşa, Gürpınar, Yenidoğan, Çakmak, Türktaciri ve Kabak Mahalleleri'ndeki toplam 44 bin 730 dekarlık zirai arazide modern borulu sistemle sulama yapılacak. Bu sayede, bölgede dekar başına 9 bin 500 TL gelir artışı, ülke ekonomisine 2024 fiyatlarıyla yıllık 425 milyon TL katkı ve 9 bin kişiye istihdam sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

Kaynak tesisi Eskişehir Gökpınar Barajı olan Yukarı Sakarya İlyaspaşa Sulaması projesi kapsamında bugüne kadar çeşitli çaplardaki CTP borularının 12 bin 800 metrelik kısmı ile bin 100 milimetre çapındaki çelik borunun bin 300 metrelik kısmı döşendi. 2024 yılı içerisinde toplam 66 bin metre boru imalatı yapılması ve 15 bin dekar araziye su verilmesi planlanıyor.