Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekiplerince Odunpazarı ilçesinde şüpheli 1 şahsın, kaçak elektronik sigaraları satmak amacıyla müşteri aradığı bilgisi alındı. KOM Şube Müdürlüğü ve Odunpazarı İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince şüpheli şahsın üzerinde ve araç da arama yapıldı. Yapılan aramalarda, 29 adet kaçak elektronik sigara ekiplerce ele geçirildi. Cumhuriyet Savcısının talimatıyla şüpheli hakkında adi işlem başlatıldı.

DSÖ acil eylem çağrısı yapmıştı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), toplum sağlığına yönelik zararları en aza indirmek amacıyla elektronik sigara kullanımının kontrol altına alınması için acil eylem çağrısında bulunmuştu. Konuya ilişkin rapor yayımlayan DSÖ, halk genelinde kabul edilenin aksine raporda elektronik sigara kullanımının, tütün kullanımını azaltmada etkili olmadığını duyurmuştu.

Eskişehir'de bıçaklı kavga! Kan gövdeyi götürdü Eskişehir'de bıçaklı kavga! Kan gövdeyi götürdü

Hekimler uyarıyor

Yüksek ısı ile birinci derecede kanserojen bileşiklere dönüşen aerosol, solunum yoluyla ciğerlere çekildiğinde en uç hava keseciklerine kadar nüfuz ettiğini vurgulayan hekimler, “Bu durum akciğer hücrelerinde kronik iltihaplanmaya, DNA hasarına ve akciğer kanserine yol açmaktadır. 2018-2019 yılları arasında e-sigara kullanımına bağlı olarak 2800’den fazla ani akciğer hasarı vakası bildirilmiş ve 67 ölüm vakası kaydedilmiştir” diye uyarıyor.