alexa

banner912

banner766

Başkan Uğur Tepe: Belediye borçlarının yüzde 90'ından fazlasını bitirdik

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Eskişehir Ekspres’in konuğu oldu sorularımızı yanıtladı. Tepe, yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdiği açıklamasında geçmiş dönemden kalma belediye borçlarının yüzde 90’ından fazlasını bitirdiklerini söyledi. Tepe, ayrıca belediye projeleri ve çalışmalarının da aksamadan devam ettiğini açıkladı.

EE | Özel 22.08.2021, 17:55 22.08.2021, 18:41 ABONE OL: google news
Başkan Uğur Tepe: Belediye borçlarının yüzde 90'ından fazlasını bitirdik

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, ilçeye yapmış oldukları hizmetleri ve projelerini Eskişehir Ekspres okurları için paylaştı. Seyitgazi’yi “herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği yer” olarak tanımlayan Başkan Tepe, tüm vatandaşları ilçelerini gezip görmeye davet etti.

Hiçbir haneyi atlamadık

Uzunca bir süredir pandemi ile mücadele ediyor tüm dünya, belediye olarak bu süreçte yapmış olduğunuz çalışmaları anlatır mısınız?

Seyitgazi ilçemiz genelinde tüm mahallelerimize ulaşarak, hiçbir haneyi atlamaksızın 6.000 haneye toplamda 50.000 maske ve 25.000 dezenfektan dağıtımı yaptık. Semt pazarlarımızda vatandaşlarımıza maske-dezenfekten ve covid-19 tedbirlerinden oluşan hijyen kitlerimizden dağıttık. Kamu ve resmi kurumlarda belirli aralıklarla dezenfekte işlemleri yaptık ve hala uyguluyoruz. Vatandaşlarımızın ve personelimizin daha sağlıklı ortamlarda seyahat edebilmeleri için ulaşım araçlarını dezenfekte ediyoruz. Halkımızın bilgilendirilmesi için sosyal medya platformlarımızı, led ekranımızı ve anons sistemimizi kullandık. Vatandaşlarımızın hizmet aldığı esnaflarımızı belirli aralıklarla dezenfekte ederek hijyen kiti dağıtımında bulunduk. Kahvehanelerimize ve berberlerimize destek paketleri dağıttık. Bunların yanında petrol ofisi yenilendi. Küçükbaş hayvancılık tesisi kuruldu. Tarım arazileri işlendi. 

Projelerimizi hızla faaliyete geçirmeye devam ediyoruz

Bundan sonraki süreçte projeleriniz nelerdir?

Şu anda, yönetime geldiğimizde devraldığımız borcun yüzde 90’ından fazlası bitti ve işlerimiz aksamadan yürüyor. Önümüzdeki süreçteki projelerimizi maddeler halinde anlatmak isterim. İlçemizdeki yeşil alanların artırılması, sürdürülebilir tarım faaliyetlerinin desteklenmesi, sosyal donatı alanlarının oluşturulması, eğitim-öğretim ve sportif faaliyetlerin desteklenmesi, turizm faaliyetlerinin artırılarak desteklenmesi, Seyitgazi merkezde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın yenilenmesi, Nazım Hikmet Anma Alanı’nın yenilenmesi, hayvan pazarı, eğitim merkezi, düğün salonu, kütüphane binalarının yapılması gibi vatandaşlarımızın genel ve sosyal ihtiyaçlarını kapsayan projelerimiz mevcut.

Gençlerin istihdamı için çalışmalarımız devam ediyor

İlçenizde iş alanları yeterli mi, gençlerin ilçede kalması için çalışmalar var mı?

İlçemiz Seyitgazi’ de sanayi tesisi olarak Eti Maden İşletmeleri, Solar Patlayıcı Fabrikası, Lütfü Yüksel Yağ ve Yumurta Sanayi ve ERC Kimya Tesisleri bulunmaktadır. İş imkânlarının bulunduğu ilçemizde gençlerin istihdam edilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. İlçemizin tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin olması, ilçeye yapılacak yatırımlarla da doğrudan ilişkilidir. Bu yatırımlar, ilçeye pozitif ivme kazandırmakla birlikte, gençlerimiz içinde yeni iş kapılarının aralanmasını sağlayacaktır.

Başkan Tepe: Seyitgazi’yi mutlaka gezin ve görün

Hiç gelmeyenler için soruyorum, ilçenizde gezilecek yerler, tarihi mekânlar, ilçeye özgü kültürel miraslarla ilgili bilgi verir misiniz?

Seyitgazi’nin kapladığı bölge, Türkmen Dağı, Kırkız Dağı, Karadağ ve Yazılıkaya Platosu ile çevrelenmiş yüksek, engebeli bir topoğrafik yapıya sahiptir. İlçe merkezi, yamacındaki Seyyid Battal Gazi Külliyesi ile uzaklardan seçilebilen Üçler Tepesi’nin hemen eteğinde yer alır. İlçemiz ismini bu külliyeden almıştır. Arkeolojik araştırmalar Seyitgazi yöresinin Tunç çağları boyunca yoğun olarak iskân edildiğini gösterir.

Bölge Frigler’in de ana yerleşim sahasıdır. İlçenin güneyinde uzanan Yazılıkaya Platosu’nda Frig kale ve kaya anıtlarının en özgün örnekleri vardır. Roma ve Bizans döneminde Nakoleia adı ile önemli bir ticari ve dinsel merkez konumuna ulaşmıştır. İlçe merkezinde bir evin temel kazısında bulunan döşeme mozaiğinde okunan ‘Nakoleia’ kelimesi kentin bu dönemdeki adı için en önemli kanıttır.

İlçemize gelmek isteyenlere şunu aktarmakta fayda var; üzerinde bulunduğumuz coğrafya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir alan. Hemen hemen tüm dünya üzerindeki insanların kendinden bir şeyler bulabileceği bir yer. Bunlardan başlıcaları Seyyid Battal Gazi Veli Külliyesi, Şeyh Sücaaddin Veli Külliyesi, Üryan Baba Türbesi, Himmet Baba Türbesi, Melik Gazi Türbesi yer almaktadır. Frig ve Roma dönemine ait pek çok tarihi eserin yer aldığı, dünyaca bilinen ‘Yazılıkaya’ ilçemiz ve Han sınırlarında bulunmaktadır. 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Her mecliste birlik ve beraberlik için bu görevi ifa ettiğimizi ifade ediyoruz, kimseyi ayırt etmeden hizmet vermenin gayretindeyiz. Önceliğimiz ise halkımızın menfaatleri doğrultusunda hizmet etmektir. Bizler aynı topraklarda yetişmiş aynı sofranın etrafında yer almış insanlarız. Biz istiyoruz ki Seyitgazimiz, hemşerilerimiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de örnek alınmaya devam etsin. Halkımız yiğitlik gösterip Milli Mücadele döneminde vatan savunmasının meşalesini ilk yakanlardan olmuştur. Birlik ve beraberliğin en önemli simgesi bizim için budur. Bundan sonra da tüm hemşerilerimizin menfaatleri doğrultusunda adım atmaya devam edeceğiz. Tüm insanlığın ise birlikte hareket ederek Covid-19 virüsünden kurtulacağına inanıyoruz. 

Gazete Eskişehir Ekspres'in Ağustos-2021 sayısından...

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@