alexa

banner912

banner766

Akar: Eğitimde beklentiler yerine getirilmedi

Eskişehir Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Akar, 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemini değerlendirdiği basın toplantısında, "Uzaktan öğretimin en belirgin sorunu öğrencilerin tablet ve bilgisayar gibi teknolojik eksiklikleri yanında internet erişimine ilişkin olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının eksiklikleri gidermek için yaptığı ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet dağıtım çalışmaları anlamlıdır, gereklidir ancak sahanın ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir" dedi.

Eğitim 21.01.2021, 14:01 22.01.2021, 14:41 ABONE OL: google news
Akar: Eğitimde beklentiler yerine getirilmedi

Akar, "Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgınının gölgesinde eğitim-öğretimin birinci dönemini tamamlamış bulunmaktayız. 2020 yılı Mart ayından bu yana tüm eğitim öğretim faaliyetlerinin neredeyse tamamı uzaktan öğretim uygulamalarıyla gerçekleştirildi. Eğitim-Bir-Sen olarak bu süreçte insan sağlığının her şeyin üstünde olduğuna inanarak, salgınla mücadelede kendimizi sorumlu hissederek ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde salgın mücadelesine katkımızı sunduk. Salgın tedbirleri doğrultusunda eğitim kurumlarımızın eğitim öğretime hazırlanmasında sıkıntılar yaşansa da yüz yüze eğitime başlanmasından önce okullarımızın tamamı salgın koşullarına uygun olarak hazır hale getirilmiştir. Zorluklara rağmen okulların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesinde çaba sarf eden okul yöneticilerimize teşekkür ediyoruz" dedi.

"400 TL seyyanen zam isteğimizi yineliyoruz"

Akar, "Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde, ölçme değerlendirme çalışmalarının yapılmasında ve karar alma noktasında bazen geç kalmış ve beklentileri yerine getirememiştir. Bazende hızlı ve ani kararlar verip hazırlık süreci adına okul yöneticilerimizi zor durumda bırakmıştır. Bazı durumlarda alınan kararlar uygulayıcılar tarafından farklı şekillerde yorumlanmış ve uygulamada birlik sağlanamamıştır. Hatta bazı kararlar hiç uygulama fırsatı dahi bulmadan ikinci bir resmi yazıyla geri çekilmiştir ki bu durum eğitim çalışanları,veliler ve öğrencilerde kafa karışıklıklarına neden olmuştur. Uzaktan öğretimin en belirgin sorunu öğrencilerin tablet ve bilgisayar gibi teknolojik eksiklikleri yanında internet erişimine ilişkin olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının eksiklikleri gidermek için yaptığı ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet dağıtım çalışmaları anlamlıdır, gereklidir ancak sahanın ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir. Önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörülen uzaktan eğitim uygulamalarında bu sorunların ivedilikle giderilmesi gerekmektedir. Covid-19 salgını toplumu psikolojik, sosyolojik ve sağlık açısından olumsuz etkilediği gibi ekonomik olarakta eğitim çalışanlarının alım gücünü olumsuz etkilemiştir. Toplu sözleşme masasında yetkili sendika olarak kabul etmeyip imzalamadığımız ve hakem heyeti tarafından kabul görüp onaylanan zam miktarının yetersiz kaldığı gün gibi ortadadır. Enflasyon kaynaklı kayıpların telafi edilmesi ve eğitim çalışanlarının alım gücünü artırmak için yetkili sendika Memur-Sen olarak talep ettiğimiz Ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde 400 TL seyyanen zam isteğimizi bir kez daha buradan sizlerin aracılığıyla yenilemek istiyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:20
Öğle 13:15
İkindi 16:26
Akşam 19:00
Yatsı 20:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@